Svědectví v kauze údajné korupce hejtmana Půty: Korytář nevěděl, že jeho jméno je uvedeno v nějaké tabulce úplatků

Čtením svědeckých výpovědí zahájil včera liberecký soud další část hlavního líčení v kauze související s evropskými dotacemi na dva projekty v Liberci téměř za 100 milionů korun v režii obecně prospěšné společnosti Geotermální energie pro občany (GEPO). V případu státní zástupce žaluje celkem 13 osob a čtyři firmy, kterým hrozí tresty od 5 do 12 let. Je mezi nimi i současný hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK), který je podezřelý z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Vinu od začátku popírá a tvrdí, že jde o snahu ho zdiskreditovat.


Archivní foto: Tomás Tesař

Hlavní líčení pokračuje po tříměsíční přestávce a potrvá celý týden. Zatímco včera soudce Petr Neumann pokračoval v jednání především čtením série výpovědí z policejních protokolů, dnes by soud měl vyslechnout další svědky.

Kauza se týká rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun a vytvoření oddychové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů. Ani na jeden projekt nakonec evropské dotace vyplaceny nebyly.

Půta je v případu obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Státní zástupce mu klade za vine, že přijal úplatek v celkové výši 830 000,- korun. A to právě v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí kostela. Podle obžaloby měl jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistit, že projekt zůstane v dotačním programu a budou na něj vyplaceny peníze. Zakázka, kterou získala společnost Metrostav, byla podle státního zástupce zmanipulovaná, předražená a pracovníci stavební firmy údajně nabízeli statisícové úplatky. Půta i obžalovaní zaměstnanci Metrostavu to ale v průběhu dosavadního hlavního líčení popřeli.

Jedním z důkazů, o které se policie a státní zástupce opírají, je seznam osob, které měly úplatek dostat. Jednalo se o různě vysoké částky v řádech statisíců korun. Obžalovaní si je měli rozepsat do tabulky a k nim přiřadit přezdívky jednotlivých příjemců. Používali k tomu různá krycí jména. Jako třeba „Nejvyšší“ nebo „Nejčistší“.

Právě pod tímto označením se mělo v přehledu příjemců peněz podle obžaloby kromě Půty objevit i jméno bývalého primátora Liberec Jana Korytáře (Změna pro Liberec), který rovněž od začátku jakékoliv pochybení odmítá. V kauze navíc vystupuje jako svědek.

V jedné z výpovědí, které včera během čtení zazněly u soudu, svědek vysvětloval, jak to mělo být i s údajným půlmilionovým úplatkem právě pro exprimátora Korytáře, který ale není mezi obžalovanými. Šlo o výpověď podnikatele Jakuba Perglera, jehož firma na kostele pro Metrostav rekonstruovala okna. Pergler při výslechu na policii uvedl, že zakázka byla asi za milion až 1,5 milionu korun, z čehož zhruba 100 000 korun nedostal zaplaceno. Policisté ale při odposleších zachytili, jak při jednání manažeři Metrostavu mluví o penězích pro Korytáře, aby nebránil vyplacení dotací na rekonstrukci kostela.

„O tom, že jsem žádal peníze na Metrostavu, (Korytář) nevěděl,“ uvedl ve výpovědi Pergler, který se s Korytářem znal. Obžalovaný někdejší marketingový specialista Metrostavu Jan Petráň včera u soudu nabízení úplatku Perglerovi popřel. Podle něj Pergler přišel s tím, že mu Metrostav dluží asi 400 000 korun, protože zapomněl vyfakturovat montáž oken na jiné zakázce. Proto žádal jejich vyplacení.

Výpověď podnikatele Perglera obžalovaný hejtman Martin Půta včera označil za důležité svědectví ve svůj prospěch.

„Pan Pergler vypověděl, že Jan Korytář nevěděl o tom, že jeho jméno je uvedeno v nějaké tabulce úplatků, že Janu Korytáři nikdo úplatek nenabídl a že úplatek pro něj si chtěli rozdělit on, tedy Jakub Pergler, a manažeři z Metrostavu mezi sebe ... Jsem rád, že někdo řekl, že někteří lidé mohli být v tabulce napsaní, aniž by jim někdo někdy úplatek nabídl,“ uvedl hejtman Půta v prohlášení pro média.

Od zahájení hlavního líčení je to poprvé, co průběh soudního jednání komentoval. Krátce po zahájení soudního procesu novinářům sdělil, že až do ukončení celé kauzy nebude cokoliv kolem svého obvinění komentovat.

Soud může podle některých expertů trvat déle než rok. Samotný spis případu obsahuje přes 20 tisíc stránek.

(S využitím ČTK)

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE