Světový unikát. Potahy autosedaček s nano úpravou z Liberce ochrání před bakteriemi i ohněm

Strakonická firma Adient, která vyrábí autotextilie, testuje jako první na světě potahy autosedaček se zušlechťovací nano úpravou. Vyvinula je s vědci textilní fakulty Technické univerzity v Liberci. Potahy by měly být pevnější, propouštět více vzduchu, lépe ochrání před bakteriemi a budou vytvářet méně statické elektřiny.


Částkou přes 6,5 milionu korun projekt podpořila Technologická agentura České republiky. „Nano úpravu potahů na autosedačky již chrání užitný vzor a testuje se,“ uvedl předseda agentury Petr Konvalinka. Vědci analyzovali materiálový, konstrukční a technologický postup výroby potahů. Nově vyvinuté potahy by měly mít lepší užitné vlastnosti, ochrání i před vlivem plísní či bakterií, snižují také hořlavost. „Abychom dosáhli všech těchto efektů, zkombinovali jsme chemické úpravy povrchu jednotlivých nití a promyšleně je vložili do textilní struktury plošné textilie," uvedl šéf inovací firmy Adient Miroslav Říha.

Společnost vyrábí textilie hlavně pro potahy autosedaček. Věnuje se i elektronice v autopotazích, třeba těm, v nichž jsou senzory. Pracuje také na pletenině, jež simuluje umělou kůži alcantara, vyvíjí i potahy pro vozy určené na sdílení aut. Zabývá se 3D tiskem a vyvíjí 3D pletení.

Firma má 360 zaměstnanců. Ve finančním roce říjen 2016 až září 2017 měla firma tržby 1,41 miliardy a provozní zisk 141,2 milionu Kč. Ročně Adient vyrobí asi sedm bilionů metrů tkanin. Většina produkce jde na export. Polovinu výroby tvoří tkaniny, druhou pleteniny. Firma dokončuje pětiletou investici do vývojového centra za 140 milionů korun.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE