Svůj názor jsme nezměnili ani po nástupu na radnici

Členové jabloneckých Pirátů a Společně pro Jablonec se dlouhodobě zasazují o zákaz nejtvrdší formy hazardu, tj. herních automatů v Jablonci nad Nisou. Aktivně se podíleli na přípravě a realizaci referenda a svůj názor nezměnili ani po nástupu na radnici.


Historie problematiky hazardu v našem městě je překvapivá. V roce 2011 byla připravena a schválena vyhláška, která s platností od 1. 1. 2015 zakázala veškeré herny a kasina v Jablonci nad Nisou. Nutnost řešení hazardu vedlo v roce 2014 k ustanovení „Jablonec je město bez hazardu“ i do strategického plánu města. Zcela proti smyslu tohoto úsilí však hned v červnu roku 2015 tehdejší vedení města zákazovou vyhlášku zrušilo a povolilo tři, následně dalších osm kasin s provozem herních automatů. Výsledkem bylo povolení více automatů než ve zmíněném roce 2011. Díky referendu uskutečněném v roce 2018, které zafungovalo jako opravný systém nekonzistentního chování tehdejšího zastupitelstva, budou hrací automaty v Jablonci nad Nisou vymýceny. Rozhodně nehrozí, že by byly udělovány nové licence pro tento typ hazardu.

Je logické, že jsme se do práce pustili podle priorit slibovaných voličům. Když je připomeneme v heslech - Piráti slibovali: krásný a přívětivý, propojený a prostupný, hospodárný a zodpovědný Jablonec. Společně pro Jablonec mělo jako hlavní téma – dáme slovo městským čtvrtím a principy transparentnosti, zapojování občanů, odbornost a rozvoj silných stránek.

Rychle jsme se pustili do přípravy vyzvaných soutěží na řešení Anenského náměstí a ulic Budovatelů i Poštovní, do kterých se zasáhne při stavbě dešťové kanalizace a tramvaje, připravili jsme zřízení funkce městského architekta, připravujeme další soutěže. Pracujeme na možnostech zapojování občanů - v osadních výborech, plánovacích setkáních, participativním rozpočtu.

Neodkládáme ani vyřešení akutních otázek veřejné dopravy a přípravu rozpočtu, kterou jsme zdědili ve skluzu a s dluhem navýšeným za poslední rok o 150 mil. a pozdě vysoutěženými dodávkami energie, která nám podražila o 16 mil. za rok, či řešení dalších zděděných problémů. Tématu hazardu se budeme věnovat v řádu měsíců, uvědomujeme si, že na základě výsledků referenda je nutné změnit obecní vyhlášku, což minulé vedení města neudělalo.

Zastupitelské kluby Pirátů a Společně pro Jablonec


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE