Nelegální technoparty na Liberecku? Hlavně nezvěte jako bezpečnostního poradce Jiřího Paroubka!

Je-li Vám víc než třicet, tato glosa se Vám rozhodně nebude líbit. Leč nemohu jinak.

Při čtení zprávy o nové vyhlášce cílené proti technoparties mi ihned naskočila klíčová slova CzechTek - rok 2005 - Jiří Paroubek.

A nejsou to pěkné vzpomínky. Pro mladší čtenáře: Na konci července roku 2005 se konala slavná ilegální technoparty CzechTek (dnes má i vlastní heslo na wikipedii). Tehdy novopočený premiér Jiří Paroubek poslal na technaře policení těžkooděnce a vodní děla.

Slůvko „ilegální“ je klíčové. Stejně jako všechna kdysi podzemní hudební hnutí (reggae, rock'n'roll, jazz, rock, heavy metal, rap, ale v socialistickém ČSSR i protirežimní písničkářství a psychedelický nebo artrock) jsou na ilegalitě postavena. Jejich juvenilní posluchači novou, pro starší generace nesnesitelnou, hudbou provokují, staví se proti establishmentu, volají po svobodě, pohrdají mocí. Což by tak nějak mladí lidé věrni kulturní paměti lidstva měli dělat. Vymezit se vůči rodičům. K čemu jinému slouží puberta? Není nic smutnějšího než osmnáctiletý konzervativec poslouchající otcova elpíčka.


Ukázat fakáč maloměšťákům (v něž se za patnáct let paradoxně naprostá většina technařů nevyhnutelně promění) lze jen těžko oficiální cestou. Přístup úřadů k CzechTeku a všem podobným freetekno akcím (ale v minulosti stejně tak třeba k reggae) pramení z hlubokého nepochopení této skutečnosti. Provokace a vztyčený prostředník mocným jsou tady stejně důležité jako samotná hudba. Nejlepší strategií je nechat technaře být. Jak přitáhli, tak zase odtáhnou. Policie nechť přihlíží a zasahuje pouze v případě skutečně závažné trestné činnosti.

Havel na straně technařů

Zpět o čtrnáct let k Paroubkovi. Poštval tenkrát na party nejenom těžkooděnce, ale občerstvil je i slzným plynem a surovými proudy z vodních kanónů. Brutální policejní zásah, jehož se účastnilo 1200 policistů, vyvolal nečekaně nevídaný odpor. Protesty trvaly řadu dní. Největší demonstrace, jichž se účastnily tisíce lidí, proběhly v Praze před ministerstvem vnitra a úřadem předsednictva vlády. Protesty se ale konaly  i v dalších městech v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Celoevropský rozměr měla manifestace několika tisíc příznivců techna ve Štrasburku. Demonstrující v Praze podpořil mimo jiné i bývalý prezident Václav Havel nebo hudebník Michael Kocáb.

Paroubek, zaskočený faktem, že veřejné mínění nejde s ním, naopak v panice technaře počastoval hrubými urážkami, což jej, jak později sám uznal, do značné míry stálo politickou kariéru.

V Liberci dnes byla představena vyhláška, která nově trestá i provozovatele hudebních či světelných systémů. Teď to důležité: „Pokutu až 10 000 korun může ale v některých případech porušení vyhlášky dostat i běžný návštěvník akce.“ Naštěstí, Lubomír Janků z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra příčetně zdůraznil, že „...nikdo ale nechce, aby tady probíhaly nějaké policejní zákroky proti lidem, kteří tančí někde na louce."

V což doufejme. V opačném případě bychom se tak trošku vrátili do totality, kde esenbáci mlátili a zatýkali účastníky garážových koncertů  The Plastic People of the Universe.


Celkem
Sdílení

13 komentářů

 1. Liberec - Praha přímé vlakové spojení je tak těžké zavést od ČD....bez přestupů v Trutnově....ako železničář pamatuji spoj Košice - Olomouc - Pardubice - Liberec - Drážďany....v čem je problém u ČD že nemůžou roky zavést přímej spoj Liberec - Praha ?

 2. Vaše glosa je přinejmenším pěkně jednostranná, bohužel. Nechť si tech(k)naři poslouchají co chtějí. Ale proč bych já jako obyčejný pracující člověk, měl týden trpět nevyspáním, protože se to prostě nedá. V době loňské "diskošky" u Krásné Studánky, jsem zrovna měl dovolenou, kterou jsem trávil s přítelkyní na chalupě v Nové Vsi (cca 10km vzdušnou čarou) a spát se nedalo ani jednu noc. Ať si hrají co chtějí, ale i oni raubíři nesmí zapomínat, že na tom světě nejsou sami.

 3. Vidím to podobně jako Filip Římek. Myslím, že od roku 2005 jsme trochu někde jinde. Myslím, že většině lidí nevadí taková akce z principu, byť jim tekno nic neříká. Navíc poslední akce v Krásné Studánce rozptýlila mnohé obavy. Účastníci po sobě pozemek vzorně uklidili, nikde se nepotáceli zfetovaní lidé městem (a když, tak ojediněle) ani nesedali za volant opilí řidiči. Problém je jeden jediný a naprosto konkrétní. Hluk. A fakt to není o tom, že si při večerním posezení na zahrádce u ohýnku nemůžu vychutnat cvrkot cvrčků. Okolní domy jsou pro nevyznavače tekna v tu chvíli prakticky neobyvatelné. Před duněním bassových tónů se prostě není kam schovat. Můj kolega, který bydlí v Krásné Studánce dokonce musel z rodinou na pár dní odjet z Liberce. Při vší úctě k undergroundu a rebelii, v tomhle souhlasím s pohledem Jana Stránského, si myslím, že je úkolem vedení města občany před takovými jevy chránit. A jakými jinými způsoby než vyhláškou? Navíc přesně to, že jsou dopředu určeny pravidla kdy, kde a za jakých podmínek se akce může konat, je rozumné. Navíc riziko toho, že to dopadne nešťastným policejním zásahem jako za Paroubka se tím spíš snižuje. Pane Stránský, myslíte si, že rebelie a vymezení se proti establishmentu legalizuje jakékoliv chování? Nebo i ona má své hranice? Když by, v extrémní případě, měla probíhat tak, že vymezující se hlouček bude za vhodnou reakci na LPčka a zaprděnost svých otců považovat divoký pochod Pražskou ulicí, zapalovat koše a rozbíjet výlohy, bude to už moc? Ne, nechci ty dvě věci rozhodně srovnávat, protože je mezi nimi zásadní rozdíl. Jde mi jen o to, zda se bavíme o principu (rebelovat je žádoucí) nebo o míře snesitelnosti?

 4. Vidím to podobně jako Filip Římek. Myslím, že od roku 2005 jsme trochu někde jinde. Myslím, že většině lidí nevadí taková akce z principu, byť jim tekno nic neříká. Navíc poslední akce v Krásné Studánce rozptýlila mnohé obavy. Účastníci po sobě pozemek vzorně uklidili, nikde se nepotáceli zfetovaní lidé městem (a když, tak ojediněle) ani nesedali za volant opilí řidiči. Problém je jeden jediný a naprosto konkrétní. Hluk. A fakt to není o tom, že si při večerním posezení na zahrádce u ohýnku nemůžu vychutnat cvrkot cvrčků. Okolní domy jsou pro nevyznavače tekna v tu chvíli prakticky neobyvatelné. Před duněním bassových tónů se prostě není kam schovat. Můj kolega, který bydlí v Krásné Studánce dokonce musel z rodinou na pár dní odjet z Liberce. Při vší úctě k undergroundu a rebelii, v tomhle souhlasím s pohledem Jana Stránského, si myslím, že je úkolem vedení města občany před takovými jevy chránit. A jakými jinými způsoby než vyhláškou? Navíc přesně to, že jsou dopředu určeny pravidla kdy, kde a za jakých podmínek se akce může konat, je rozumné. Navíc riziko toho, že to dopadne nešťastným policejním zásahem jako za Paroubka se tím spíš snižuje. Pane Stránský, myslíte si, že rebelie a vymezení se proti establishmentu legalizuje jakékoliv chování? Nebo i ona má své hranice? Když by, v extrémní případě, měla probíhat tak, že vymezující se hlouček bude za vhodnou reakci na LPčka a zaprděnost svých otců považovat divoký pochod Pražskou ulicí, zapalovat koše a rozbíjet výlohy, bude to už moc? Ne, nechci ty dvě věci rozhodně srovnávat, protože je mezi nimi zásadní rozdíl. Jde mi jen o to, zda se bavíme o principu (rebelovat je žádoucí) nebo o míře snesitelnosti?

 5. Vidím to podobně jako Filip Římek. Myslím, že od roku 2005 jsme trochu někde jinde. Myslím, že většině lidí nevadí taková akce z principu, byť jim tekno nic neříká. Navíc poslední akce v Krásné Studánce rozptýlila mnohé obavy. Účastníci po sobě pozemek vzorně uklidili, nikde se nepotáceli zfetovaní lidé městem (a když, tak ojediněle) ani nesedali za volant opilí řidiči. Problém je jeden jediný a naprosto konkrétní. Hluk. A fakt to není o tom, že si při večerním posezení na zahrádce u ohýnku nemůžu vychutnat cvrkot cvrčků. Okolní domy jsou pro nevyznavače tekna v tu chvíli prakticky neobyvatelné. Před duněním bassových tónů se prostě není kam schovat. Můj kolega, který bydlí v Krásné Studánce dokonce musel z rodinou na pár dní odjet z Liberce. Při vší úctě k undergroundu a rebelii, v tomhle souhlasím s pohledem Jana Stránského, si myslím, že je úkolem vedení města občany před takovými jevy chránit. A jakými jinými způsoby než vyhláškou? Navíc přesně to, že jsou dopředu určeny pravidla kdy, kde a za jakých podmínek se akce může konat, je rozumné. Navíc riziko toho, že to dopadne nešťastným policejním zásahem jako za Paroubka se tím spíš snižuje. Pane Stránský, myslíte si, že rebelie a vymezení se proti establishmentu legalizuje jakékoliv chování? Nebo i ona má své hranice? Když by, v extrémní případě, měla probíhat tak, že vymezující se hlouček bude za vhodnou reakci na LPčka a zaprděnost svých otců považovat divoký pochod Pražskou ulicí, zapalovat koše a rozbíjet výlohy, bude to už moc? Ne, nechci ty dvě věci rozhodně srovnávat, protože je mezi nimi zásadní rozdíl. Jde mi jen o to, zda se bavíme o principu (rebelovat je žádoucí) nebo o míře snesitelnosti?

 6. Vidím to podobně jako Filip Římek. Myslím, že od roku 2005 jsme trochu někde jinde. Myslím, že většině lidí nevadí taková akce z principu, byť jim tekno nic neříká. Navíc poslední akce v Krásné Studánce rozptýlila mnohé obavy. Účastníci po sobě pozemek vzorně uklidili, nikde se nepotáceli zfetovaní lidé městem (a když, tak ojediněle) ani nesedali za volant opilí řidiči. Problém je jeden jediný a naprosto konkrétní. Hluk. A fakt to není o tom, že si při večerním posezení na zahrádce u ohýnku nemůžu vychutnat cvrkot cvrčků. Okolní domy jsou pro nevyznavače tekna v tu chvíli prakticky neobyvatelné. Před duněním bassových tónů se prostě není kam schovat. Můj kolega, který bydlí v Krásné Studánce dokonce musel z rodinou na pár dní odjet z Liberce. Při vší úctě k undergroundu a rebelii, v tomhle souhlasím s pohledem Jana Stránského, si myslím, že je úkolem vedení města občany před takovými jevy chránit. A jakými jinými způsoby než vyhláškou? Navíc přesně to, že jsou dopředu určeny pravidla kdy, kde a za jakých podmínek se akce může konat, je rozumné. Navíc riziko toho, že to dopadne nešťastným policejním zásahem jako za Paroubka se tím spíš snižuje. Pane Stránský, myslíte si, že rebelie a vymezení se proti establishmentu legalizuje jakékoliv chování? Nebo i ona má své hranice? Když by, v extrémní případě, měla probíhat tak, že vymezující se hlouček bude za vhodnou reakci na LPčka a zaprděnost svých otců považovat divoký pochod Pražskou ulicí, zapalovat koše a rozbíjet výlohy, bude to už moc? Ne, nechci ty dvě věci rozhodně srovnávat, protože je mezi nimi zásadní rozdíl. Jde mi jen o to, zda se bavíme o principu (rebelovat je žádoucí) nebo o míře snesitelnosti?

 7. Vidím to podobně jako Filip Římek. Myslím, že od roku 2005 jsme trochu někde jinde. Myslím, že většině lidí nevadí taková akce z principu, byť jim tekno nic neříká. Navíc poslední akce v Krásné Studánce rozptýlila mnohé obavy. Účastníci po sobě pozemek vzorně uklidili, nikde se nepotáceli zfetovaní lidé městem (a když, tak ojediněle) ani nesedali za volant opilí řidiči. Problém je jeden jediný a naprosto konkrétní. Hluk. A fakt to není o tom, že si při večerním posezení na zahrádce u ohýnku nemůžu vychutnat cvrkot cvrčků. Okolní domy jsou pro nevyznavače tekna v tu chvíli prakticky neobyvatelné. Před duněním bassových tónů se prostě není kam schovat. Můj kolega, který bydlí v Krásné Studánce dokonce musel z rodinou na pár dní odjet z Liberce.

 8. Přímo uprostřed Liberce ve všední den diskotéka na střeše hotelu a to nikoho ani nenapadne řešit...co s tím člověk udělá? Nic prostě jednu noc nebo několik nocí se hůř vyspím a pak bude klid..Nechte je na pokoji at se pobaví,trochu popíjí a zafetují. Ať je to radši někde na louce mimo civilizaci.

 9. Musím souhlasit s panem Římkem. Bratr bydli pod "Amerikou" a také si loni užili svoje. Každopádně pisatel článku srovnává undergroundové projevy, jestě undergroundovějších kapel s nepovolenou, značně hlučnou okupací veřejného prostranství, které způsobilo nejen jeho devastaci, ale i značné nepohodní obyvatel a zvířat nejen v blízkém okolí. Podstata undergroundu spočívala tehdy v opaku, aby "máničky" nebostaly vumlem, gumovým granátem, nebo vodou. Nemám nic proti technu, ale neschvaluju ani policejní zákroky. Ty pokuty je asi zbytečné komentovat, protože dokud budou takové akce na soukromých pozemcích pod hlavičkou "oslava narozeniń, co se trochu zvrtla" bez řešení, nic moc se nezmění. Ale proč se třeba technařům výhodně nepronajme třeba nejaký hangár na letišti v Hradčanech? daleko to není, podobné akce už tam byly (Mimoňské války) a vzdycky se to obešlo bez větších problémů.

 10. A proč by mne mělo rušit letiště. Proč by mne měla rušit Benátská. proč ohňostroj radnice. Proč dálnice?

 11. Hmmmm.... stavět zákaz technohapeningů na veřejnosti na roveň zákazu vystupování v klubech za totality je ubohé. Hodně ubohé a zavádějící. Technaři by si měli uvědomit, že jejich "svoboda " poslouchat techno kde chtějí omezuje " svobodu " tisíců lidí z okolí, kteří ve svých domech nemohou spát a běžně žít. Pokud navíc nedobrovolným posluchačům v okolí ta pulsující hudba fyzicky vadí, jsou celou dobu vystaveni stresové situaci a pak ať se nikdo nediví, kdyby došlo k nějaké tragedii.

 12. 1) Technaři si klidně mohou hrát, ale ne tam, kde ruší lidi, kteří tam bydlí a potřebují spát než půjdou do práce nebo školy. Plastici chtěli hrát své fláky pro své fanoušky a nebýt obtěžováni SNB a StB, ale nechtěli sami obtěžovat široké okolí. V tomhle na Czechtek nemají. 2) Myslím, že dnes být rebelem už neznamená být pokrokovým liberálem, ale spíš být konzervativcem a identitářem, protože jen tak se dá vymezit proti současnému mainstremu. Pokud není rebel ideově protikladný vůči mainstreamu, není to rebel. Dnes je tedy svým způsobem trochu rebelem i ten "nudný" mladík poslouchající tátovu starou muziku. Paradox doby to je.

 13. Milý pane Stránský, chápu vaši obavu, že by nová vyhláška mohla být zneužívána. Mě samotnému navíc přijde naprosto bezzubá, protože nijak neřeší soukromá prostranství, takže se klidně může opakovat to samé, co v minulém roce. Váš nápad, že "Nejlepší strategií je nechat technaře být. Jak přitáhli, tak zase odtáhnou....", ale nesdílím. Ať si technaři dělají co chtějí, ale pokud mě svou zábavou obtěžují hlukem a vibracemi několik dní a nocí v kuse a to do té míry, že se nedá spát. Prostě nechci tolerovat to, že se někdo chce 4 dny bavit na úkor mého zdraví. Svoboda jednoho končí tam, kde začíná svoboda druhého. A protože je nová vyhláška bezzubá, hledám majitele fekálních vozů, kteří by byli ochotní spolupracovat v případě, že se horda technařů zase rozhodne bezohledně obtěžovat v našem okolí a nebudou ochotní se rozumně domluvit. Naftu platím. lukas.vejnar@gmail.com tel.:737 600 514

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinná pole jsou označena *

*
*

.