Nelegální technoparty na Liberecku? Hlavně nezvěte jako bezpečnostního poradce Jiřího Paroubka!

Je-li Vám víc než třicet, tato glosa se Vám rozhodně nebude líbit. Leč nemohu jinak.


Při čtení zprávy o nové vyhlášce cílené proti technoparties mi ihned naskočila klíčová slova CzechTek - rok 2005 - Jiří Paroubek.

A nejsou to pěkné vzpomínky. Pro mladší čtenáře: Na konci července roku 2005 se konala slavná ilegální technoparty CzechTek (dnes má i vlastní heslo na wikipedii). Tehdy novopočený premiér Jiří Paroubek poslal na technaře policení těžkooděnce a vodní děla.

Slůvko „ilegální“ je klíčové. Stejně jako všechna kdysi podzemní hudební hnutí (reggae, rock'n'roll, jazz, rock, heavy metal, rap, ale v socialistickém ČSSR i protirežimní písničkářství a psychedelický nebo artrock) jsou na ilegalitě postavena. Jejich juvenilní posluchači novou, pro starší generace nesnesitelnou, hudbou provokují, staví se proti establishmentu, volají po svobodě, pohrdají mocí. Což by tak nějak mladí lidé věrni kulturní paměti lidstva měli dělat. Vymezit se vůči rodičům. K čemu jinému slouží puberta? Není nic smutnějšího než osmnáctiletý konzervativec poslouchající otcova elpíčka.

Zdroj: Wikimedia

Ukázat fakáč maloměšťákům (v něž se za patnáct let paradoxně naprostá většina technařů nevyhnutelně promění) lze jen těžko oficiální cestou. Přístup úřadů k CzechTeku a všem podobným freetekno akcím (ale v minulosti stejně tak třeba k reggae) pramení z hlubokého nepochopení této skutečnosti. Provokace a vztyčený prostředník mocným jsou tady stejně důležité jako samotná hudba. Nejlepší strategií je nechat technaře být. Jak přitáhli, tak zase odtáhnou. Policie nechť přihlíží a zasahuje pouze v případě skutečně závažné trestné činnosti.

Havel na straně technařů

Zpět o čtrnáct let k Paroubkovi. Poštval tenkrát na party nejenom těžkooděnce, ale občerstvil je i slzným plynem a surovými proudy z vodních kanónů. Brutální policejní zásah, jehož se účastnilo 1200 policistů, vyvolal nečekaně nevídaný odpor. Protesty trvaly řadu dní. Největší demonstrace, jichž se účastnily tisíce lidí, proběhly v Praze před ministerstvem vnitra a úřadem předsednictva vlády. Protesty se ale konaly  i v dalších městech v Čechách, na Moravě a ve Slezsku. Celoevropský rozměr měla manifestace několika tisíc příznivců techna ve Štrasburku. Demonstrující v Praze podpořil mimo jiné i bývalý prezident Václav Havel nebo hudebník Michael Kocáb.

Paroubek, zaskočený faktem, že veřejné mínění nejde s ním, naopak v panice technaře počastoval hrubými urážkami, což jej, jak později sám uznal, do značné míry stálo politickou kariéru.

V Liberci dnes byla představena vyhláška, která nově trestá i provozovatele hudebních či světelných systémů. Teď to důležité: „Pokutu až 10 000 korun může ale v některých případech porušení vyhlášky dostat i běžný návštěvník akce.“ Naštěstí, Lubomír Janků z odboru bezpečnostní politiky ministerstva vnitra příčetně zdůraznil, že „...nikdo ale nechce, aby tady probíhaly nějaké policejní zákroky proti lidem, kteří tančí někde na louce."

V což doufejme. V opačném případě bychom se tak trošku vrátili do totality, kde esenbáci mlátili a zatýkali účastníky garážových koncertů  The Plastic People of the Universe.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE