Tématem víkendových voleb v Sasku se staly i kontroly na hranicích s Českem a Polskem

Jedním z předvolebních témat víkendových voleb v sousední německé spolkové zemi Sasko se stala i obnova kontrol na hranicích s Polskem a Českem. Ostrahu hranic s východními sousedy kvůli kriminalitě požadoval nejen kandidát protiimigrační Alternativy pro Německo (AfD), ale také zástupce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), informoval deník Lausitzer Rundschau.


Ilustrační foto: Tomáš Tesař

„Přechodné kontroly na hranicích s Polskem a Českem považuji za nezbytné,“ řekl podle agentury ČTK na předvolební debatě v lužickém městě Weißwasser Tilmann Havenstein, který za CDU v tomto volebním obvodě usiluje o vstup do saského sněmu. Svůj názor zdůvodnil osobní zkušeností, kdy jeho známému ukradli zloději za dvorku stavební stroje.

Zemský poslanec za AfD André Wendt takový postup považuje za polovičatý, neboť Sasko podle něj potřebuje neustálé hraniční kontroly. „Jinak se kriminalita přesune na dobu mimo kontroly,“ tvrdí.

Wendtova kolegyně za Zelené Franziska Schubertová žádá především to, aby saští policisté dostali lepší mezikulturní školení, což by jim pomohlo lépe řešit složité situace nejen na hranicích.

Saská sociálnědemokratická (SPD) ministryně pro integraci Petra Köppingová jako nedostatek schengenského systému bez vnitřních hraničních kontrol vidí to, že se z hranic stáhli spolkoví policisté. Za chybu označila i skutečnost, že na policii stát dlouho šetřil, což se nyní projevilo. Köppingová kandiduje do spolkového předsednictva SPD a ke své kandidatuře uvedla, že v Berlíně chybí silný východoněmecký hlas.

O možném návratu mimořádných kontrol například na hranice s Českem a Polskem loni v listopadu na kongresu policejních odborů hovořil německý ministr vnitra Horst Seehofer. Prohlásil tehdy, že si dokáže představit, že policie bude provádět po časově omezenou dobu mimořádné hraniční kontroly, například „když v Sasku zase jednou zmizí mnoho sekaček na trávu“.

Narážel tím zjevně na stížnosti některých obyvatel obcí při hranicích s Českem a Polskem, podle kterých se po vstupu těchto zemí do schengenského prostoru zvýšila u hranic kriminalita.

Nedělní volby ve východoněmeckých zemích v Sasku a Braniborsku povedou podle všeho ke konci tamních koaličních vlád a složitým jednáním o vzniku nových spojenectví. Vzhledem k tomu, že žádná z ostatních parlamentních stran nechce spojit své síly s protiimigrační Alternativou pro Německo (AfD), která by měla v obou hlasováních výrazně posílit, mohou vzniknout zatím nevyzkoušené koalice.

Ve čtyřmilionovém Sasku, které sousedí i s Libereckým krajem, navíc není vyloučena ani menšinová vláda, která je v Německu zcela nezvyklá.

Podle průzkumů by volby těsně před jejich zahájením skončily zhruba takto: vyhrála by Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové se ziskem kolem 30 procent hlasů, následovaná AfD s 25 procenty, Levicí s 15, Zelenými s 11, sociálními demokraty (SPD) s osmi a liberály (FDP) s pěti procenty.

(ČTK,LZ)


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE