Teplárna Liberec přepojila část města na záložní kotelnu

Teplárna Liberec přepojila obyvatele městských částí Pavlovice a Ruprechtice na záložní kotelnu. Důvodem je další etapa modernizace zastaralé teplárenské sítě ve městě. Výpadek dodávek tepla a teplé vody byl zhruba šestihodinový, řekl mluvčí Teplárny Liberec Lukáš Jankovský. V Liberci pokračuje rekonstrukce jedné ze tří větví parovodu, která přijde zhruba na 320 milionů korun. Práce také zkomplikovaly dopravu, hlavně v centru města.


Zastaralé a ztrátové parovody jsou po Liberci vedeny nad zemí a v centru města v korytě řeky Nisy. V rámci modernizace sítě je nahradí výrazně efektivnější horkovodní potrubí, z nich větší část bude skryta v zemi (viz úvodní vizualizace). Práce začaly už loni v červnu, kdy se výměny dočkalo zhruba 1,5 kilometru potrubí. Letos by se mělo vyměnit zbylých zhruba osm kilometrů parovodů. „Teď se odzadu od Pavlovic bude ukusovat parovod a následně se bude od teplárny napojovat horkovod," popsal postup prací Jankovský.

Teplárna Liberec patří do skupiny MVV Energie CZ, minoritním vlastníkem je s 24 procenty akcií město Liberec. Společnost zásobuje teplem a teplou vodou zhruba 14 000 domácností, desítku průmyslových areálů a dalších 130 odběratelů, jako jsou školy, úřady či nákupní centra. O způsobu obnovy zastaralé a ztrátové teplárenské sítě se akcionáři dohadovali dva roky a spory se řešily i u soudu. Nakonec se obě strany dohodly.

Nové horkovody by měly výrazně snížit tepelné ztráty a tím snížit náklady na vyrobené teplo. Už teď teplo ve městě zlevňuje. Od nového roku platí domácnosti, které podepsaly pětileté smlouvy, 650 korun za gigajoule, o deset korun méně než loni. V budoucnu by měla cena ještě klesat. Teplárna i město počítají i s modernizací zbývajících dvou větví parovodů. Náklady na každou etapu se odhadují na 300 milionů korun, financování ale zatím není vyřešeno.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE