The New York Times a The Washington Post. Nejprestižnější média světa píší o problému Libereckého kraje s rozšiřováním dolu Turów

Jak Liberecké Zprávy zjistily, problému s plánovaným rozšířením hnědouhelného dolu Turów na hranici s Libereckým krajem se už začala věnovat i nejprestižnější média světa - The New York Times a The Washington Post. Ve svých textech kromě jiného píší: „Co dělají, je strašné,“ říká Milan Starec z malé české vesnice Uhelná. Vesnice leží dva kilometry od dolu, nicméně tato vzdálenost se zkrátí na polovinu, pokud se důl rozšíří. A zmizí půda s lesem, která nyní tvoří přirozenou bariéru mezi vesnicí a dolem.“


Foto: Sarah Boudreau, Unsplash.com

The New York Times a The Washington Post upozorňují, že turówský uhelný důl zhoršuje životní prostředí a je problémem pro místní komunitu, jak v Německu, tak v České republice, jejichž hranice jsou v blízkosti.

„Plány na otevření dalšího těžebního prostoru zalarmovaly obyvatele v okolí, kteří se obávají zhoršení situace,“ píší noviny vycházející v USA, které ale mají miliony čtenářů a globální zásah.

Listy dále uvádějí: „Polsko zůstává závislé převážně na energii získané z tepelných elektráren a státem kontrolovaná PGE cílí k prodloužení licence k těžbě v Turówě, jejíž platnost má skončit v březnu. Tento postup vyvolal diplomatický spor s českou vládou, jež je jinak dlouhodobým spojencem Polska. Polský plán dále čelí požadavku Evropské unie na snížení množství plynů, které způsobují skleníkový efekt, a to co nejdříve.“

Jak již bylo zmíněno, noviny přinášejí i svědectví z Uhelné. „Z lidského pohledu tu nemá důl co dělat. Mělo by to skončit,“ dodává Starec.

„Lignit, hnědé uhlí nízké jakosti, je fosilní palivo, které produkuje ohromné množství plynů způsobujících skleníkový efekt, za následek mají oteplování atmosféry. Vědci se shodují, že používání uhlí musí skončit nejpozději v roce 2050, aby bylo zpomaleno globální oteplování,“ varují The New York Times a The Washington Post.

Petice pro Evropský parlament

V Česku mezitím vznikla i petice za záchranu pitné vody v česko-polsko-německém pohraničí a proti plánovanému rozšíření polského hnědouhelného dolu Turów. Nyní je i na internetu. Fyzicky je možné petici podepsat například na Krajském úřadu v Liberci a na úřadech zapojených měst a obcí.

Petici připravil Liberecký kraj spolu s městy a obcemi v česko-polském příhraničí v obavě z dopadů plánovaného rozšíření polského dolu Turów. Obyvatelé z příhraničí se bojí nejen ztráty pitné vody, ale také zvýšené hlučnosti a prašnosti. Určena je petičnímu výboru Evropského parlamentu. Podle libereckého hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) je petice jedním z nástrojů, které chtějí starostové použít, aby se problematika neprojednávala jen bilaterálně mezi Českem a Polskem.

Hnědouhelný důl Turów. Foto: Julian Nyča

„Myslíme si, že Petiční výbor Evropského parlamentu a v ideálním případě i plenární zasedání Evropského parlamentu je fórum, na kterém by se takhle významný zásah do životního prostředí a života obyvatel sousední země měl projednávat. Já věřím, že počet těch podpisů bude takový, aby se tím evropští poslanci zabývali i na plenárním zasedání," řekl již dříve Půta. Evropský parlament může podle něj uložit Evropské komisi, aby se problémem zabývala, aby byly přezkoumány všechny postupy a také dopad, který bude mít záměr na životní prostředí.

Polský hnědouhelný důl Turów zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu a skupina PGE, která důl i elektrárnu vlastní, tam chce těžit do roku 2044. Důl by se měl rozšířit na 30 kilometrů čtverečních, Poláci plánují těžit až do hloubky 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit o 14,6 hektaru podél silnice z Žitavy do Bogatyně. V Česku jsou nejblíže obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou. Hlavně ztráty vody se ale obávají také lidé v obcích kolem Chrastavy nebo Frýdlantu.

Elektrárna Turów. Foto: Flickr.com

Ministerstvo životního prostředí ČR odeslalo 15. listopadu zamítavé stanovisko k procesu EIA. Nevládní organizace Greenpeace ČR se jako jediný český zástupce v Polsku procesu vyhodnocení vlivů přímo zúčastní. „Chceme využít všechny možnosti zastavit uhelný důl Turów, který má velký negativní vliv na své okolí i na světové klima," uvedla koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace Nikol Krejčová. Polské úřady by měly rozhodnout v březnu 2020.

Česká strana je skeptická k polskému ujišťování, že zvětšení dolu nebude mít negativní dopad na hluk, prašnost a kvalitu vody na české straně hranice. Poláci zatím připustili jediný možný dopad na české území, a to úbytek podzemní vody směrem k osadě Uhelná. Polská koordinátorka vyhodnocení vlivu na životní prostředí Anita Kulišová už dříve řekla, že tomu zamezí vybudování hydroizolační stěny.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE