Skupina umělců obsadí opuštěné a zpustošené lázně. Upozorní na jejich žalostný stav, v prostoru postaví i vlastní saunu

Zhruba třicet výtvarníků, designérů, architektů a dalších kreativních tvůrců z Liberce a Jablonce nad Nisou chce v polovině léta dočasně obsadit prostor jabloneckých Městských lázní a po delší době ho zpřístupnit veřejnosti. Chystají se tak upozornit na žalostný stav historicky cenné stavby, která už přes 20 roků chátrá. Objektu, který před 110 lety na počest císaře Františka Josefa I. navrhnul architekt Robert Hemmrich, umělci chtějí vdechnout život a vyvolat novou debatu o jeho budoucnosti.


Organizátoři akci pojmenovali Nádech pro lázně. Třicítka umělců v rámci ní dostane příležitost na jeden den oživit opuštěnou historickou budovu v centru Jablonce nad Nisou. Tvůrci chtějí obsadit nejen prostor lázní, ale i přilehlé Tyršovy sady. Setkání má primárně upozornit na problém prázdné chátrající budovy, který trápí město už desítky let. Zároveň tím upozorní na kreativní potenciál dvou sousedních měst na severu Čech.

„Mrzí nás, že cenný prostor lázní je opět opuštěný a prázdný. Pohledů a názorů na to, co by v nich mělo vzniknout, je spousta. A my chceme slyšet a vidět co nejvíce z nich během jednoho kreativního dne, během něhož se zároveň chystáme rozpumpovat a propojit jabloneckou i libereckou kulturní scénu,“ říká jedna z organizátorek akce, architektka Pavlína Müllerová z libereckého studia Mjölk architekti.

Upozornit na pohnutý osud historicky a architektonicky významné stavby ze začátku minulého století se už před lety pokusili členové jabloneckého spolku ArtproProstor, jemuž se povedlo vyvolat zájem veřejnosti a zároveň diskusi s představiteli města, které budou vlastní a spravuje. Bohužel jen dočasně.

Začátkem letošního roku se nicméně konala série pracovních setkání, na nichž zástupci několika subjektů i magistrátu diskutovali o budoucnosti lázní.

„Nechceme, aby debata o tom, co bude dál s tímto unikátním prostorem, zůstala pouze za zavřenými dveřmi a v kruhu několika lidí. Jablonecké lázně vnímáme jako jednu z nejpozoruhodnějších památek našeho města. A zajímá nás, jak ji vnímají ostatní,“ popisuje spolupořadatelka akce Nádech pro lázně Anna Strnadová ze spolku ArtproProstor, který se už dříve rok a půl snažil prostor oživit a propagovat pořádáním netradičních kulturních akcí.

Kdo z umělců se akce 3. srpna zúčastní

Loutkářka a filmařka Barbora Purmová, SAON a jeho graffiti, ilustrátor MAT, galerie AhojNazdarČau, architektky Zuzana Koňasová a Dita Klapková, výtvarníci Jan Picko, Radka Chocholoušová, Martina Zemánek a Oipooik, příběhy designových hraček Pol Eno, DoMoDo a Eliška Šídová, zvuková experimentátorka Kati Linek, sklářka Kateřina Krausová, výtvarník Jiří Vydra, designér Jakub Neufuss, studio Mjölk architekti a další.

Jablonecký magistrát zejména v posledních dvou letech ale podobným aktivitám příliš nefandil. Úředníci upozorňovali na špatný technický stav budovy a řadu legislativních omezení, která podle nich konání podobných veřejných akcí komplikují.

Připravované setkání na podporu lázní pořadatelé oznámili na sobotu 3. srpna s tím, že spolupráci jim už přislíbila zhruba třicítka umělců z Jablonce n.N. i sousedního Liberce. Jednou z nich je třeba studentka DAMU, loutkářka a filmařka Barbora Purmová, která má v plánu oživit lázně loutkami. Podpořit Nádech pro lázně hodlá i designér Jakub Neufuss z  kreativní dílny SKUBB, který v rámci dne představí svou poslední sérii foukaného skla Rokajlajt.

Účast už potvrdili i zástupci studia Mjölk architekti, kteří mají v plánu připomenou zašlou lázeňskou slávu tím, že přímo vedle hlavního bazénu postaví novou saunu podle vlastního návrhu. Rozhodli se tak navázat a tradici z Liberce, kde před 9 lety přes noc sestavili funkční model sauny na betonovém podstavci nad hladinou uprostřed liberecké přehrady.

Historie lázní

Budova byla postavena v letech 1908-1909 na počest císaře Františka Josefa. Architektonického řešení se ujal zkušený architekt Robert Hemmrich, který v Jablonci navrhoval dalších zhruba šedesát domů. K nejzásadnějším zásahům do budovy městských lázní došlo v roce 1960 komunistickým okresním stavebním podnikem, kdy bylo zničeno původní průčelí, ozdobné prvky na fasádě a původní zasklení oken.

Dva roky nato došlo k poslední stavební úpravě a od té doby už budova jen stárla a chátrala. Ještě v roce 1997 město investovalo do nutné opravy střechy. Následně byly lázně pro veřejnost uzavřeny. Až v roce 2015 skupina mladých nadšenců a studentů ze spolku ArtproProstor lázně na rok a půl oživila kulturou.

Podívejte se na sérii fotogalerií, která v prostoru lázní vznikla před 4 lety:

Foto: Tomáš Tesař (15x)

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE