Třináctiletá dívka se zabila kvůli šikaně. Její jméno teď nese projekt, který má podobným tragédiím zabránit

Třináctiletá dívka z Liberce v roce 2015 spáchala sebevraždu, přičemž jedním z důvodů pravděpodobně byla šikana ve školním kolektivu. Město nyní připravilo rozsáhlý projekt, který má zabránit tomu, aby se podobná tragédie ještě někdy opakovala.


Besedy s dětmi, divadelní představení, proškolování učitelů či předávání informací školákům přes sociální sítě. To chystá Liberec v dvouletém projektu Princezna Julie, který je zaměřený na prevenci šikany, kyberšikany a dětského násilí v základních školách. Cílem je osvěta i pomoc obětem. Dnes to řekl náměstek primátora pro školství Ivan Langr (SLK).

Podle něj je třeba o tomto tématu veřejně hovořit. Má pocit, že ve školách je nechuť o šikaně mluvit. „Že školy mají pocit, že když to téma neventilují navenek, že jsou zajímavější pro rodiče," uvedl. Nepovažuje to za správné. „Pro mě má hlavní cenu škola, která šikanu přiznává, která ji účinně řeší, než ta, která ji nepřiznává, a přitom tam je," dodal.

Název projektu symbolicky odkazuje na třináctiletou dívku z Liberce, která roce 2015 spáchala sebevraždu, přičemž jedním z důvodů pravděpodobně byla šikana ve školním kolektivu. „Název projektu chápejme jako varovný prst, jako imperativ, co už tady nikdy nechceme zažít," uvedl náměstek.

Drsné představení má školáky šokovat

Město do projektu zapojí 20 základních škol, podílet se na něm bude městská policie, nezisková organizace Advaita i divadlo. Jeho herecké studio, v němž účinkují převážně děti, na přelom května a června chystá pro školy premiéru představení nazvané O vílách a králi draků. Tematicky bude zaměřeno na šikanu a mělo by děti jako diváky šokovat. „My už nemůžeme hrát příběhy, které jsou takové vyprávěcí, musíme opravdu šokovat a rozhodla jsme se, že ten příběh bude drsný," uvedla umělecká vedoucí souboru Jana Hejret Vojtková. Představení ale podle ní skončí dobře. „Skončí nadějí, protože to je můj smysl práce režijní s herci, že to musí mít katarzi, musí to mít východisko. Když nemá, tak to končí v lese s oprátkou nebo na práškách," dodala.

V rámci projektu také bude městská prevence pořádat besedy s dětskými parlamenty škol, informace chce školákům předávat i prostřednictvím sociálních sítí. Zvažuje, že by oslovilo i nějakého známého youtubera. Měl by vzniknout také elektronický „krizový rozcestník" pro oběti či svědky šikany, aby věděli co dělat či na koho se obrátit o pomoc v takových případech. Langr by také chtěl, aby si zkušenosti předávaly samy školy a na jejich základě vytvořit i manuál. „Stanovit si postupy, které by mohly být jednotné," dodal. Třídní učitelé by navíc měli absolvovat školení u odborníků z neziskové organizace Advaita, aby dokázali lépe rozpoznat projevy šikany.


Celkem
Sdílení