Tržby průmyslových podniků v Libereckém kraji loni opět vzrostly

Tržby průmyslových podniků s více než stovkou zaměstnanců v Libereckém kraji loni opět vzrostly. Podle předběžných informací Českého statistického úřadu (ČSÚ) utržily loni průmyslové firmy v kraji bezmála 169 miliard korun, což představuje v meziročním srovnání nárůst o 4,2 procenta. Výrazněji stouply loni tržby jen podnikům na jižní Moravě, v Ústeckém, Plzeňském a Pardubickém kraji. Celkově loni v Česku tržby průmyslových podniků vzrostly o 3,5 procenta na 2,36 bilionu korun.


Liberecký kraj je průmyslovou oblastí, v minulosti nejvíc lidí zaměstnávaly sklárny a textilní podniky. V posledních 20 letech se struktura průmyslu v kraji výrazně změnila, dominantním odvětvím se stal automobilový průmysl a výroby na něj navázané. Na konci loňského roku zaměstnávalo 115 podniků s více než stovkou pracovníků 47.786 lidí, o 6,1 procenta víc než v předcházejícím roce. Před hospodářskou krizí v roce 2008 zaměstnával průmysl v kraji dokonce 50.600 lidí, tržby přitom byly bezmála o polovinu nižší - 114 miliard korun.

Ještě výrazněji než tržby průmyslových podniků rostly loni mzdy jejich zaměstnanců. Průměrná hrubá mzda v průmyslu dosáhla loni v kraji 34.293, což představuje v meziročním srovnání zvýšení o 6,6 procenta. Vyšší průměrné mzdy vyplácely jen podniky ve středních Čechách, Praze, Ústeckém a Plzeňském kraji. Růst mezd v Libereckém kraji byl podprůměrný, celostátně vzrostly loni průměrné mzdy v průmyslu o 7,6 procenta a jsou také vyšší. V průměru brali pracovníci v průmyslových podnicích loni 34.555 korun, ve Středočeském kraji dokonce 41.874 korun.

Navzdory rostoucím mzdám mají zaměstnavatelé v Libereckém kraji stále větší problémy najít nové lidi do výroby. Chybí kvalifikovaní pracovníci, které si firmy doslova přeplácejí. Velký zájem je také o dělníky, řidiče, obsluhu vysokozdvižných vozíků nebo skladníky. Na začátku března bylo v evidenci úřadu práce v Libereckém kraji 10.474 lidí, nezaměstnanost byla na 3,3 procenta. Volných míst je v kraji víc než lidí, kteří práci hledají. Zaměstnavatelé jich prostřednictvím úřadů práce nabízeli na začátku března 10.930. Největší nabídka práce je na Liberecku.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE