Turnovský rodák Rudiš dostane německou literární cenu za spojování kultur. Hlavním hrdinou jeho knihy je stoletý rodák z Liberce

Za svůj první německy napsaný román Winterbergova poslední cesta a za svoji dosavadní tvorbu dostane český spisovatel Jaroslav Rudiš, rodák z Turnova, který vyrůstal v Lomnici, německou literární cenu Chamisso-Preis/Hellerau 2019. „Oznámili to dnes pořadatelé v Drážďanech, kde si Rudiš cenu převezme v únoru,“ informovala dnes Martina Reková, která s Rudišem spolupracuje.


Cena se udílí autorům, kteří obohacují současnou německou literaturu překračováním hranic, propojováním kultur a jazyků a je s ní spojená odměna 15 000 eur. Na jaře byl Rudiš za knihu, která se dostala mezi německé bestsellery, mezi pěticí nominovaných na Cenu Lipského knižního veletrhu. Román Winterbergova poslední cesta vyjde česky příští rok v Labyrintu.

Hlavní hrdina? Stoletý rodák z Liberce

„Mám z toho obrovskou radost. Hlavními postavami mého německy psaného románu jsou Wenzel Winterberg, skoro stoletý rodák z Liberce, a jeho ošetřovatel, český emigrant Jan Kraus. Jednoho dne spolu nastoupí do vlaku a vydají se na poslední cestu napříč dějinami střední Evropy z Berlína až do Sarajeva. S Vandamem z knihy Národní třída Winterberga spojuje zájem o historii. Oba vědí, že nás drží v hrsti. A oba si taky rádi dají pivo," říká Jaroslav Rudiš.

Český spisovatel posílá ve svém prvním německy napsaném románu Winterbergova poslední cesta starého muže a jeho ošetřovatele na železniční pouť napříč střední Evropou. „Rudiš nechává tuto dvojici překvapivým způsobem prozkoumat osudové 20. století s jeho válkami, vyhnáními a ideologickými zlomy a odhalit její vlastní zapojení. Jízdní řád a železniční síť tu tvoří švy rozervaného kontinentu. Rudišovi se daří literárně originálním způsobem obsadit toto historií nabité území," uvedla porota ve svém zdůvodnění, proč cenu Rudišovi dala.

Spisovatel Jaroslav Rudiš je autorem desítky románů, mimo jiné oblíbeného Aloise Nebela, Grandhotelu či Národní třídy. Stejně jako první dva tituly se i Národní třída dočkala filmového zpracování, stejnojmenná komedie přijde do tuzemských kin už 26. září. Scénář k filmu napsal Rudiš společně se Štěpánem Altrichterem, který je také režisérem snímku. Oba shodně žijí napůl v České republice a Německu. Film v hlavní roli s Hynkem Čermákem kombinuje dramatický příběh s černým humorem.

Rudišova novela Národní třída byla vydána v mnoha jazycích, loni mělo premiéru její třetí německé divadelní uvedení, hra se stále hraje ve státním divadle v Drážďanech. Za Národní třídu získal před pěti lety nominaci na českou cenu Magnesia Litera.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE