Turnovský Rudiš má šanci získat cenu knižního veletrhu v Lipsku

Český spisovatel, rodák z Turnova, Jaroslav Rudiš je se svým románem Winterbergova poslední cesta mezi pěticí nominovaných na letošní cenu knižního veletrhu v Lipsku v kategorii beletrie.


Jméno laureáta oznámí porota 21. března spolu s nositeli ceny v kategorii literatura faktu a překlad. Každý z oceněných získá odměnu ve výši 20 000 eur (515 760 korun). Cena lipského knižního veletrhu se uděluje od roku 2005 a vyzdvihuje knihy, které v daném roce teprve vycházejí. Winterbergova poslední cesta (Winterbergs letzte Reise), Rudišův první román psaný v němčině, v Německu vyjde tento měsíc. V minulosti se mezi kandidáty na cenu dostal česko-německý básník Jan Faktor.

Turnovský rodák Rudiš, který studoval němčinu a historii, loni na lipském knižním veletrhu získal Cenu literárních domů. Porotci ocenili Rudišovo různorodé literární dílo a jeho schopnost pracovat s literaturou v odlišných formách.

Ve Winterbergerově poslední cestě čtenář doprovází pečovatele závislého na pivu a starého sudetského Němce při jejich putování vlakem po střední Evropě.

Lipský knižní veletrh se bude konat od 21. do 24. března. Česká republika bude mít letos na akci zvýrazněnou expozici.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE