TV Nova: Kvůli požáru Severochemy byl obžalován její bývalý pracovník

Kvůli požáru liberecké chemičky Severochema se škodou zhruba 140 milionů korun byl z obecného ohrožení obžalován její bývalý pracovník. Uvedla to dnes televize Nova na základě vyjádření mluvčích libereckého státního zastupitelství Lukáše Paldury a Okresního soudu v Liberci Přemysla Pechláta.


Požár podle televize vznikl před dvěma lety zřejmě ve chvíli, když obžalovaný muž v zaměstnání kradl ředidlo.

„Dozorová státní zástupkyně podala obžalobu k Okresnímu soudu v Liberci,“ uvedl mluvčí státního zastupitelství Paldura. Podle mluvčího soudu Pechláta muž čelí obžalobě z obecného ohrožení z nedbalosti. Hlavní líčení se bude podle televize konat asi ve druhé polovině září. Muži hrozí až osm let vězení.

Obžalovaný muž si chtěl podle televize v chemičce napustit do kanystru a ukrást asi deset litrů ředidla za zhruba 3 000 korun. Při krádeži pak podle vyšetřovatelů vznikl elektrostatický výboj, který způsobil požár podniku. Severochema vyčíslila veškeré škody způsobené požárem i následnou odstávkou provozu na zhruba 140 milionů.

Mohutný požár vypukl v areálu Severochemy 29. května 2017 krátce po poledni. Oheň se rychle šířil a provázely ho četné výbuchy sudů naplněných chemikáliemi. Požár zasáhl sklad hořlavých kapalin a také část výroby. Záchranná služba tehdy odvezla z areálu jednoho lehce popáleného člověka, který se nadýchal zplodin. Zraněn byl i jeden z hasičů. Z továrny a jejího okolí evakuovala policie 50 lidí. Na místě zasahovalo okolo 120 hasičů, 26 hasičských jednotek a byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE