Tvůrkyně mandaly na Sněžce, která rozlítila ochranáře, se sama přihlásila. Dostala pokutu pět tisíc

Aféra, kdy včera časně ráno kdosi pod vrcholem Sněžky vytvořil z kamenů spirálu o průměru asi šest metrů, tzv. mandalu, čímž nevratně poničil křehký ekosystém arkto-alpínské tundry, nabrala rychlý spád. Poté, co Správa Krkonošského národního parku vyhlásila, že zvažuje podání trestního oznámení na neznámého pachatele, se dnes tvůrkyně sama přihlásila. Strážci národního parku obrazec okamžitě rozebrali. Autorka dnes dostala pokutu.


Foto: 2× KRNAP

„Na základě mediálního tlaku se nám přihlásil viník a dnes ráno se dostavil na Správu KRNAP do Vrchlabí k projednání přestupku. Jeho závěrem je uložení pokuty ve výši 5 000 korun, kterou přestupkyně na místě zaplatila. Pokuta není symbolická, protože jde o velmi cenné území a potenciálně velmi negativní příklad pro jiné. Na druhou stranu jsme nesáhli k vyšší možné hranici, protože se viník sám dobrovolně přihlásil, vše zcela na rovinu přiznal, projevil lítost a včerejší ohledání na místě ukázalo, že naštěstí nedošlo k žádnému významnému poškození fenoménů, které poškozeny být mohly – použili pouze na povrchu ležící kameny a nezasáhli do půdního krytu, nepoškodili naštěstí ani porosty zdejších ohrožených rostlin,“ vysvětlil mluvčí KRNAPu Radek Drahný.

Strážce národního parku na mandalu upozornil Milan Blaha, majitel České poštovny na Sněžce. „Objevil jsem to okolo deváté hodiny. Museli to udělat v noci nebo za svítání. Včera (ve středu) to být nemohlo, byl silný vítr. Byly tam vysypané dřevní piliny, a to by vítr rozfoukal,“ řekl Blaha.

Podle něj to nikdo z místních nebyl. „Musel to udělat někdo, kdo k horám nemá žádný vztah, nějací neználci, kteří si myslí, že si mohou kdekoli dovolit cokoli. Ten, kdo to udělal, by měl měsíc za trest uklízet Krkonoše,“ dodal Blaha.

Nakonec dostala autorka „pouze“ peněžitý trest.

„Pro připomenutí – řetězové zábrany na Sněžce nejsou pro bezpečnost návštěvníků, ale pro ochranu toho cenného, co stále na vrcholu naší nejvyšší hory máme, před poškozením náporem tisíců lidí, kteří se na Sněžce v letních dnech denně vystřídají. Děkujeme, že toto omezení budete respektovat,“ vyzval dnes turisty Drahný.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE