U soudu poprvé pustili odposlechy v korupční kauze, v níž figuruje také hejtman Půta. Právníci upozornili, že některé pasáže nesouhlasí s přepisy

Zhruba v polovině jednání přerušil dnes Krajský soud v Liberci přehrávání odposlechů, které mají být podle státního zástupce klíčovým důkazem v korupční kauze, v níž mimo jiné figuruje i současný hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK). Státní zástupce v případu žaluje celkem 13 osob a čtyři firmy, kterým hrozí tresty od 5 do 12 let. Hejtman je podezřelý z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Vinu od začátku odmítá. Spletitý případ souvisí s evropskými dotacemi na dva projekty v Liberci téměř za 100 milionů korun. Peníze na ně nakonec nikdy nebyly vyplaceny.


Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK) před soudem. Archivní foto: Tomáš Tesař

Soudce na první den další fáze projednávání hlavního líčení nařídil v rámci dokazování postupně v soudní síni pustit poprvé i sérii odposlechů telefonních hovorů, které mají objasnit některé vazby mezi jednotlivými obžalovanými. V záznamech, které v rámci jiného vyšetřování pořídila policie, se objevuje komunikace například mezi hejtmanem Libereckého kraje Půtou a zástupcem firmy Metrostav Janem Petráněm. Ale i dalšími aktéry spletitého případu, který souvisí s evropskými dotacemi na dva projekty v Liberci téměř za 100 milionů korun. Ty připravila před lety obecně prospěšná společnost Geotermální energie pro občany (GEPO).

Kauza se týká rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun a vytvoření oddychové zóny v centru Liberce za více než 30 milionů. Ani na jeden projekt nakonec evropské dotace vyplaceny nebyly.

Půta (SLK) je v případu obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Podle spisu úplatek pro něj činil 830 000 korun v souvislosti s rekonstrukcí kostela. Půta jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod měl podle obžaloby zajistit, že projekt zůstane v dotačním programu a budou na něj vyplaceny peníze. Zakázka, kterou získala firma Metrostav, byla podle obžaloby zmanipulovaná, předražená a pracovníci stavební firmy údajně nabízeli úplatky, a to i hejtmanovi. Půta i obžalovaní zaměstnanci Metrostavu to u zatím posledního líčení popřeli.

Někteří z právních zástupců obžalovaných od začátku kauzy namítají, že odposlechy policie pořídila nezákonně.

Zhruba v polovině dnešního jednání navíc obhájci upozornili soud na skutečnost, že znění odposlechů v některých pasážích nesouhlasí s písemnými přepisy zařazenými ve spisu.

„Jsou tam významné významové posuny,“ upozornil soud například obhájce obžalované firmy Metrostav Ondřej Blaha.

Státní zástupce Radim Kadlček toto zpochybňování nicméně odmítl. Soudce Petr Neumann přesto další dokazování a přehrávání záznamů přerušil. Jeho odpolední část pak zrušil s tím, že připomínky posoudí a k odposlechům a jejich přehrávání se znovu vrátí nejspíš tento čtvrtek. Zítra ale soud chce v projednávání kauzy pokračovat výslechem dalších svědků, včetně bývalé liberecké primátorky Martiny Rosenbergové.

Přestože někteří obžalovaní v telefonních rozhovorech používají spíše hovorový i ostřejší styl komunikace – padají slova jako „Šampon“ (Přezdívka pro Lukáše Martina, exnáměstka tehdejší primátorky Liberce Martiny Rosenbergové pozn. red.) nebo třeba: …„ten debil Korytář“… (Osoba lídra politického uskupení Změna Jana Korytáře pozn. red.), žádný ze zatím zveřejněných odposlechů nepřinesl konkrétní informace o tom, zda mezi některými z aktérů kauzy skutečně došlo ke korupci a uplácení.

Jednání pokračuje zítra a potrvá až do pátku. Čtení závěrečných řečí soud plánuje na začátek prosince. Definitivní verdikt by mohl padnout začátkem příštího roku.

Stručně o kauze ROP Severovýchod a GEPO. Kauza se týká rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun a vytvoření oddychové zóny Perštýn v centru Liberce za více než 30 milionů. Ani na jeden projekt nakonec evropské dotace vyplaceny nebyly.

Finance na oba projekty za bezmála 100 milionů korun chtěla získat společnost GEPO, která vznikla v roce 2009. Případ se týká jejích aktivit z období let 2011 až 2013.

Hejtman Půta je v případu obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Státní zástupce mu klade za vinu, že přijal úplatek v celkové výši 830 000 korun. A to právě v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí kostela. Podle obžaloby měl jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistit, že projekt zůstane v dotačním programu a budou na něj vyplaceny peníze. Zakázka, kterou získala společnost Metrostav, byla podle státního zástupce zmanipulovaná, předražená a pracovníci stavební firmy údajně nabízeli statisícové úplatky. Půta i obžalovaní zaměstnanci Metrostavu to ale v průběhu dosavadního hlavního líčení popřeli.

Jedním z klíčových důkazů jsou odposlechy. Policie a státní zástupce se opírají také o zvláštní seznam osob, které měly úplatek dostat. Jednalo se o různě vysoké částky v řádech statisíců korun. Obžalovaní si je měli rozepsat do tabulky a k nim přiřadit přezdívky jednotlivých příjemců. Používali k tomu různá krycí jména. Jako třeba „Nejvyšší“ nebo „Nejčistší“.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE