Unikát: v Turnově operují Svědky Jehovovy, kteří odmítají cizí krev

Turnovská ortopedie jako jedna z mála provádí i operace Svědků Jehovových, a to v souladu s jejich přesvědčením. Patří tak mezi pouhých pět pracovišť v České republice, která pomáhají pacientům, kteří kvůli své víře nemohou a nechtějí přijímat krev od jakékoliv jiné osoby.


„Ročně zde odoperujeme mezi pěti až sedmi členy společenství Svědků Jehovových a provádíme v podstatě všechny ortopedické operace, nejčastěji umělé kloubní náhrady u kyčlí a kolen,“ vysvětluje Dalibor Ďurďa, primář ortopedického oddělení v Turnově.

Podle něj jsou operace velice náročné, ještě mnohem náročnější než u ostatních pacientů. „Pacientovu volbu nenahrazovat jejich vlastní krev krví od jiných osob plně respektujeme. V případě těchto operací je nutno velmi pečlivě stavět krvácení a v případě spíše následných krevních ztrát je možno použít krevní rekuperátor Ortopat, takzvanou krevní pračku, kterou pacienti akceptují. Ta umožňuje návrat jejich vlastní krve. To výrazným způsobem eliminuje eventualitu úmrtí kvůli ztrátě, respektive nedostatku krve. Kvůli možným komplikacím jsou však z programu vyloučeni pacienti po opakovaných revizích kyčelních kloubů a obézní pacienti,“ dodává Ďurďa.

(LZ)


Celkem
Sdílení