ÚOHS zakázal uzavřít smlouvu na odbavovací systém na Liberecku

Koordinátor veřejné dopravy v Libereckém kraji KORID LK nesmí uzavřít smlouvu s vítězem tendru na nový odbavovací systém. Podle Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) byly zadávací podmínky v rozporu se zásadou transparentnosti a nebyl jednoznačně vymezený způsob určení nového dodavatele během plnění zakázky, vyplývá z rozhodnutí ÚOHS na webu. Předseda antimonopolního úřadu Petr Rafaj zamítl podaný rozklad a rozhodnutí je tak pravomocné. Korid vypíše podle svého šéfa novou soutěž.


Ještě loni na podzim bylo ambicí zadavatele zahájit fungování nového systému v první polovině letošního roku.

„Budeme muset vypsat novou soutěž a vybrat znovu. Není to pro nás žádné překvapení, za posledních deset let si nepamatuju úspěšné zadávací řízení na dodávku odbavovacích systémů veřejným zadavatelem. Trh je tak vyšponovaný z hlediska konkurenčních vztahů mezi čtyřmi jednotlivými poskytovateli, že si opravdu nepamatuju, kdy se to naposledy podařilo vysoutěžit napoprvé," řekl ředitel Koridu Jiří Hruboň.

ÚOHS se případem zabýval na podnět vsetínské firmy EM TEST, která je jedním z poskytovatelů softwarových a odbavovacích systémů pro dopravu. V návrhu uvedla, že zadavácí podmínky jí a případně dalším firmám znemožnily podat nabídku. Zakázka měla hodnotu téměř 50 milionů korun. Úřad se ztotožnil s námitkou navrhovatele, že Korid jednoznačně nevymezil podmínky pro změnu dodavatele v průběhu plnění zakázky.

Nové odbavovací zařízení mělo fungovat ve vozidlech veřejné dopravy zapojených do integrovaného systému IDOL i v předprodejních kancelářích. Mělo nahradit zhruba deset let starý systém, který neumožňuje další technický rozvoj a nemůže reagovat na současné trendy, kdy si lze koupit předplatní jízdenku bez návštěvy kamenné pobočky či obyčejnou jízdenku pomocí bezkontaktní platební karty či chytrého telefonu. „Budeme to zatím muset odložit, než se podaří vysoutěžit nového poskytovatele," uzavřel Hruboň.

 


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE