V čele libereckých Zelených jsou společně Benešová a Felcman. Chtějí být genderově vyrovnaní

Liberečtí Zelení si zvolili nové vedení. V čele jejich místní organizace budou stát takzvaní spolupředsedové – Jindřich Felcman a Radka Benešová.


Jindřich Felcman a Radka Benešová. Foto: Zelení

Spolupředsednictví je model, který podporuje rovnější zastoupení obou pohlaví v politice. Již v minulých letech Zelení uplatňovali genderové pravidlo, tedy střídání žen a mužů, i při skládání kandidátních listin do jednotlivých voleb.

„Na posty spolupředsedů byli zvoleni Jindřich Felcman a Radka Benešová. Jindřich Felcman vedl jako předseda liberecké Zelené od roku 2017, povoláním je právník specializující se na územní plánování a stavební zákon,“ uvedla mluvčí Romana Prošková.

Felcman se domnívá, že „zkušení muži toho napáchali v politice už dost. V minulosti to byla válka za válkou, dnes je to přehřívající se planeta a vysychající krajina. Přimíchání ženského elementu tak může být jen ku prospěchu.“

Benešová je učitelka a překladatelka angličtiny a portugalštiny. V politice se podle mluvčí Proškové nechce omezovat jen na lokální témata, naopak prý cítí, že by se i Liberec měl mnohem víc zapojit do globálního boje proti klimatickým změnám.

„Liberec by měl co nejdříve začít nakupovat pro sebe a své organizace zelenou energii pocházející z obnovitelných zdrojů. Na svých budovách by měl také tyto zdroje, především fotovoltaické panely, instalovat. Právě veřejné instituce mohou takto výrazně podpořit rozvoj obnovitelné energetiky, která se už nyní stále zlevňuje a do budoucna tak může znatelně snížit příspěvek Česka v emisi skleníkových plynů,“ míní Benešová.

Piráti i ODS už znají volební lídry

Na podzim roku 2020 se uskuteční krajské volby. Některá hnutí a politické strany už začínají zveřejňovat jména, která postaví do boje o hejtmanský post a účast v krajské koalici. Například Pirátská strana odmítla spojení se Stranou zelených a s KDU-ČSL a do voleb jde sama. Lídrem je turnovský radní Zbyněk Miklík. „Nejvíce si sám u sebe cením schopnosti pochopit, analyzovat a navrhnout řešení daného problému. To je to podstatné, co mně vlastně do komunální politiky přivedlo. Je to přístup k problémům a jejich řešení a v tom se vidím jako Pirát," konstatuje.

Sami půjdou do voleb také Starostové pro Liberecký kraj. Možnost, že by utvořili společnou kandidátku s KDU-ČSL a s TOP 09 odmítli. Lídrem Starostů, pokud bude na jaře dalším sněmem potvrzen, se stane hejtman Martin Půta.

Jasno už má ODS. Lídrem je krajský předseda občanských demokratů a starosta Frýdlantu Dan Ramzer. „Rádi bychom dosáhli na šest mandátů a přesáhli magických dvanáct třináct procent. V regionu jsou hegemonem Starostové pro Liberecký kraj. Zajímavé bude sledovat, jak dopadnou Piráti, kteří v posledních krajských volbách neměli velký úspěch. A otázka je, jak to bude s KSČM,“ zamyslel se Ramzer v rozhovoru pro Liberecké Zprávy.

ANO, sociální demokraté i komunisti počítají s tím, že o podobě svých kandidátek i jejich lídrech budou rozhodovat až v únoru či březnu příštího roku. Samostatnou kandidátku připravuje i SPD. „Neuvažujeme o tom, že bychom s někým tvořili volební koalici," řekl krajský předseda Radovan Vích.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE