V České Lípě vznikla dvě nová vzdělávací centra za 140 milionů

V České Lípě vznikla dvě nová centra odborného vzdělávání dohromady za více než 140 milionů korun. Jedno otevřeli ve Střední odborné škole, druhé v místní průmyslovce. Obě školy získaly nejen zrekonstruované či nové objekty, ale především dílny a moderní vybavení. I díky tomu letos zájem o studium na obou školách roste, shodli se ředitelé. Celkem bude v Libereckém kraji osm takových center zaměřených na řemesla a technické vzdělávání, dohromady to bude stát bezmála 600 milionů korun. Dokončena je polovina.


Ve Střední odborné škole a Středním odborném učilišti v České Lípě se moderního vybavení dočkali nejen budoucí farmáři, ale také například instalatéři, strojní mechanici, obráběči nebo elektrikáři. Škola získala podle ředitelky Hany Kubátové Ortové nejen moderní soustruhy nebo svařovací trenažér, pyšná je i na modulárně uspořádanou instalační stěnu za téměř čtyři miliony korun. „Děti si tam mohou simulovat zapojení tepelného čerpadla, podlahového topení, různé bojlery, jak je dnes moderní řídit vše přes mobilní telefony, tak i tahle možnost tam je," doplnila.

Škola má v současné době 800 žáků v 15 učebních a třech maturitních oborech. Podle ředitelky je to nejméně za poslední roky. Věří ale, že letos budou všechny třídy naplněné. Přijmout se škola chystá zhruba 250 studentů do prvních ročníků. „Přijímací řízení ještě není uzavřené, ale už teď víme, že nebudeme mít méně žáků, než máme teď," řekla Kubátová Ortová. Třeba na obráběče kovů se hlásí podle ní 30 dětí, přijmou jich 24, na obor instalatér přijmou 12, hlásí se jich 16. Rostoucí zájem o technické obory potvrdil i ředitel Střední průmyslové školy Česká Lípa Petr Veselý. „Rodiče i děti už chápou, že řemeslo a technika jim mohou zajistit dobrou práci i spokojený život v práci, která je bude i bavit," uvedl.

Nové vzdělávací centrum už v lednu otevřeli ve Střední škole hospodářské a lesnické ve Frýdlantu, před pár týdny další v Liberci ve Střední průmyslové škole strojní a elektrotechnické. Zlepší se podmínky pro výuku technických oborů i ve školách v Turnově, ve Vysokém nad Jizerou, Jablonci a Kamenickém Šenově. "Centra odborného vzdělávání jsou největší krajský projekt, věřím, že to pomůže tomu, aby se na technické obory hlásilo v příštích letech víc uchazečů. Průmysl v našem kraji je silný a obecně technické vzdělávání je třeba podporovat," dodal hejtman Martin Půta.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE