V cíli jsem prý vykřikla jen „very good“. Pocty hejtmana si nesmírně vážím, říká handicapovaná plavkyně Markéta Pechová

Patří mezi nejlepší české dálkové plavkyně a i přes svůj handicap dokáže směle změřit své síly i se zdravými sportovci. Když letos na konci srpna pokořila jako první handicapovaná žena kanál La Manche, splnil se jí sen. V cíli jsem prý řekla jen „very good“, vzpomíná na nejsilnější okamžik své kariéry Markéta Pechová, která před několika dny převzala významné ocenění - Poctu hejtmana, jíž dostávají mimořádné osobnosti, které se zasloužily o vynikající jméno Libereckého kraje doma i v zahraničí. Markétu lidé dodnes poznávají a oslovují na ulici, což ji těší a motivuje k novým plánům. Na jakou další metu pomýšlí, ale odmítá nyní prozradit. Prý proto, aby to nezakřikla.


Jejímu životnímu úspěchu - pokoření úžiny mezi Velkou Británií a Francií, předcházely dva roky tvrdého tréninku. Houževnatost, vytrvalost, píle. To vše musela dálková plavkyně Markéta Pechová propojit tak dokonale, aby si splnila životní sen, přeplavat legendární kanál La Manche. I díky tomu ji veřejnost nominovala a odborná porota později navrhla na ocenění Pocty hejtmana 2019, kterou před několika dny převzala během slavnostního galavečera v Oblastní galerii Liberec.

Foto: Archiv Markéty Pechové

Jak s odstupem času prožíváte úspěch, kterého jste na konci léta dosáhla? Dá se říci, že vám pomohl ve vaší další kariéře?

Určitě. Dodnes mě opravdu denně někdo osloví nebo zastaví na ulici a přeje mi. A nebo podpoří nějakou jinou formou. Stále se ozývají média, ale i různé organizace a firmy. Dostávám pozvánky, nabídky. A ozývají se i sponzoři, což je důležité, protože bez nich a svého týmu bych něco takového nedokázala. Potřebovali bychom jich sice více, ale jsem vděčná každému, kdo nám už pomohl nebo chce pomoci.

Jaké to je, stát se najednou populární? Být středem pozornosti? 

Přiznám se, že jsem trochu překvapená z toho, jaká spousta lidí na mě hledí jako na osobnost. Já se tak totiž vůbec necítím (usmívá se). Vlastně na to nejsem vůbec zvyklá.

Chcete nominovat osobnost na Poctu hejtmana Libereckého kraje na rok 2020? Můžete přímo ZDE.

Díky své vytrvalosti a pokoření kanálu La Manche vás veřejnost a posléze odborníci nominovali na ocenění Pocta hejtmana Libereckého kraje. Je pro vás taková cena důležitá?

Je to pro mě pocta se vším všudy. Moc si toho vážím, protože takové ocenění považuji na významnou životní událost.

Kdyby jste měla sama někoho nominovat na ocenění Pocty hejtmana. Kdo by to byl? 

V první řadě lékaři a zdravotní sestry, kteří denně zachraňují lidské životy. Určitě bych nominovala a ocenila někoho z téhle branže. Nebudu říkat konkrétní jména, ale jsem přesvědčena, že by si takové ocenění zasloužila řada lidí, kteří ve zdravotnictví pracují.

Foto: Archiv Markéty Pechové

Asi to nebudete chtít prozradit, ale nevěřím, že se nechystáte na nějakou novou metu. Takže, kterou další výzvu se chystá pokořit dálková plavkyně Markéta Pechová?

Přiznávám, že mám zálusk ještě na jeden rekord. Není tak veliký a náročný, jako bylo přeplavání kanálu La Manche, ale na něco se chystám. To ale ještě neznamená, že to zvládnu. O co konkrétně jde, vám ale opravdu neprozradím. Nerada bych to zakřikla. Ostatně, před dvěma lety jsem trochu v nadsázce řekla, že přeplavu právě kanál, no a pak jsem to musela splnit (směje se).

O Markétě Pechové,

oceněné Poctou hejtmana Libereckého kraje za mimořádný sportovní výkon

V dětství přišla kvůli nádoru stehenní kosti o nohu. Přesto se nevzdala. Nemoc pokořila a začala se věnovat sportu. Nejprve atletice, ve dvaceti letech pak plavání, kterému je věrná dodnes. Patří mezi nejlepší české dálkové plavkyně, běžně soutěží i se zdravými sportovci.

Na konci srpna 2019 jako první handicapovaná žena zdolala kanál La Manche, a to v čase 12 hodin a 31 minut. V současné době je členkou plaveckého sportovního oddílu TJ Slavia Liberec. Od 30 let soutěží v rámci Českého poháru dálkového plavání.

Komerční obsah


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE