V Jablonci nad Nisou po třech letech znovu vyvěsí vlajku pro Tibet

Jablonec nad Nisou se po třech letech připojí k mezinárodnímu projektu „Vlajka pro Tibet“. Rozhodli o tom dnes městští zastupitelé. Akce se koná každý rok 10. března, v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci Tibetu, od něhož letos uplyne už 60 let.


Podle informací z internetových stránek projektu www.lungta.cz se zatím v celém Libereckém kraji ke kampani přihlásilo dalších 39 měst a obcí a vlajku pro Tibet tradičně vyvěsí i Liberecký kraj.

V Jablonci nad Nisou vyvěsili tibetskou vlajku poprvé v roce 2004, a na zdejší radnici pak vlála pravidelně až do roku 2011. O rok později už město vlajku nevyvěsilo, v únoru 2012 totiž Jablonec uzavřel smlouvu o partnerství s jihočínským městem Pej-chaj. V dalším roce už ale tibetská vlajka na radnici opět vlála a pak i v dalších letech. Naposledy v roce 2015. „Tibetská vlajka je symbolem boje mnoha národů za svobodu,“ řekl na dnešním jednání zastupitelstva na podporu jejího vyvěšení zastupitel Jakub Macek (Společně pro Jablonec).

Akce Vlajka pro Tibet připomíná 80.000 obětí potlačeného povstání v tibetském správním centru Lhase v roce 1959. Česko se ke světové akci na podporu Tibetu připojilo poprvé v roce 1996, kdy vlajku vyvěsily první čtyři radnice. Podle sdružení Lungta se loni k projektu přihlásilo pět krajských úřadů včetně libereckého a 737 měst, obcí a městských částí. „Pro mě je podpora Vlajky pro Tibet připomenutím toho, na kolika místech světa jsou lidská práva jen cárem papíru, a ne základním lidským právem,“ řekl ČTK liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE