V korupční kauze s hejtmanem Půtou obhájci zpochybnili policejní odposlechy. Chtějí je vyjmout z případu

Před Krajským soudem v Liberci dnes po téměř dvouměsíční odmlce pokračovalo hlavní líčení v případu korupce a zneužití evropských dotací na dva projekty zhruba za 100 milionů korun. Státní zástupce v kauze žaluje celkem 13 osob a čtyři firmy, kterým hrozí tresty od 5 do 12 let. Je mezi nimi i současný hejtman Libereckého kraje Martin Půta (SLK), který je podezřelý z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Vinu od začátku odmítá.


Spletitá korupční aféra, v níž figuruje řada obviněných, měla tento týden dospět do fáze, kdy se v soudní síni budou kromě jiných důkazů a výslechů dalších svědků, prezentovat i záznamy policejních odposlechů.

Jejich relevanci však krátce po zahájení líčení před soudem zpochybnili obhájci společnosti Metrostav, jejíž zaměstnanci v kauze figurují jako viníci. K návrhu vyjmout odposlechy z případu se připojili i advokáti dalších obžalovaných.

Obhájci odposlechy zpochybnili a označili za nezákonné, respektive pořízené v souvislosti s jiným případem, nikoliv tím, který je u soudu projednáván. Právní zástupci firmy Metrostav dokonce konstatovali, že některé z odposlechů byly pořizovány orgány činnými v trestní řízení návodně a tudíž jsou neobjektivní. Zároveň soud požádali o jejich vyřazení ze spisů a tím pádem celého případu.

Krajský státní zástupce Radim Kadlček nechtěl návrh protistrany příliš komentovat. Libereckým zprávám nicméně řekl, že postup obhajoby ho nijak nepřekvapuje.

„Obhajoba na to má právo, nyní ho využila. Dalo se to očekávat. Každý případ je soubojem obžaloby a obhajoby. Domnívám se ale, že k vyjmutí těchto důkazů není důvod. To ale musí posoudit a rozhodnout soud,“ řekl krajský státní zástupce Kadlček.

V rozhovoru pro Liberecké zprávy koncem letošního března Kadlček konstatoval, že odposlechy můžou být v celé kauze rozhodující.

„Domnívám se, že ano. Je třeba si ale uvědomit, že celkově vznikly za určitý časový úsek stovky hodin nahrávek telefonních rozhovorů. V případech korupční trestné činnosti či trestné činnosti související se zneužíváním evropských dotací se zpravidla bez důkazů zajištěných skrytými operativně pátracími prostředky nelze obejít,“ uvedl tehdy žalobce Radim Kadlček.

Soudce Petr Neumann návrh několika obhájců o vyřazení části odposlechů z projednávání případů komentoval tak, že o něčem takovém nyní neuvažuje.

„Určitě požadavek ještě posoudím, nicméně nyní se nedomnívám, že bychom odposlechy měly vyjmout,“ řekl Libereckým zprávám předseda senátu Petr Neumann.

Co konkrétně policejní odposlechy obsahují, mělo v soudní síni zaznít už tento týden. Nakonec se tak stane ale nejspíš až v září. Přestože soudce Petr Neumann původně naplánoval projednávání kauzy na celý tento týden, dnes před začátkem líčení oznámil, že jeho páteční část musí odložit kvůli “kolizi” s projednáváním jiného případu.

Hejtman Půta, který je v případu mediálně nejvíce sledovanou osobou, dnes krátce po zahájení líčení požádal soud o uvolnění z dopolední části projednávání kauzy. Na tu odpolední se pak dostavil.

Líčení bude až do čtvrtka pokračovat především výslechy dalších svědků. Někteří se nicméně z jednání už předem omluvili.

Stručně o kauze ROP Severovýchod a GEPO

Kauza se týká rekonstrukce kostela sv. Máří Magdalény za 65 milionů korun a vytvoření oddychové zóny Perštýn v centru Liberce za více než 30 milionů. Ani na jeden projekt nakonec evropské dotace vyplaceny nebyly.

Finance na oba projekty za bezmála 100 milionů korun chtěla získat společnost GEPO, která vznikla v roce 2009. Případ se týká jejích aktivit z období let 2011 až 2013.

Hejtman Půta je v případu obžalován z přijetí úplatku a zneužití pravomoci úřední osoby. Státní zástupce mu klade za vine, že přijal úplatek v celkové výši 830 000 korun. A to právě v souvislosti s plánovanou rekonstrukcí kostela. Podle obžaloby měl jako předseda Regionální rady ROP Severovýchod zajistit, že projekt zůstane v dotačním programu a budou na něj vyplaceny peníze. Zakázka, kterou získala společnost Metrostav, byla podle státního zástupce zmanipulovaná, předražená a pracovníci stavební firmy údajně nabízeli statisícové úplatky. Půta i obžalovaní zaměstnanci Metrostavu to ale v průběhu dosavadního hlavního líčení popřeli.

Jedním z klíčových důkazů jsou odposlechy. Policie a státní zástupce se opírají také o zvláštní seznam osob, které měly úplatek dostat. Jednalo se o různě vysoké částky v řádech statisíců korun. Obžalovaní si je měli rozepsat do tabulky a k nim přiřadit přezdívky jednotlivých příjemců. Používali k tomu různá krycí jména. Jako třeba „Nejvyšší“ nebo „Nejčistší“.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení