V Krkonoších sněžilo, podle předpovědi poslední záchvěv zimy

Sněžení, mlha, mráz a vítr, tak to ráno vypadalo na hřebenech Krkonoš. Kvůli silnému větru se nerozjel horní úsek lanovky na Sněžku, který může být v provozu do rychlosti 60 kilometrů v hodině. Na Sněžce bylo ráno minus 4,2 stupňů Celsia, pocitová teplota okolo minus deseti a nasněženo. Na hřebenové Luční boudě klesla teplota ráno k minus třem stupňům, v okolí je přes půl metru sněhu, z toho asi pět centimetrů nového. 


Během dne by se mělo postupně oteplovat a sněžení i na hřebenech Krkonoš přecházet v déšť. „Od 900 metrů nad mořem sněží. Zatím to vypadá, že dnes dopoledne to je poslední záchvěv zimy. Všechno, co tam nasněžilo v noci a dnes, ale půjde dolů," řekl Dušan Čičman z Českého hydrometeorologického ústavu.

V tisíci metrech na horách by dnes mělo být okolo plus tří stupňů Celsia, ve čtvrtek kolem pěti a teploty budou dál růst.

I když je chladno, teplotní rekordy pro 15. květen na meteorologických stanicích, na nichž se měří déle než 20 let, dnes nepadly. „Minima se v nižších polohách pohybovala od plus šesti do plus třech stupňů Celsia, na horách bylo lehce pod nulou. Nejchladněji bylo na Labské boudě, kde bylo minus 3,5 stupňů Celsia, v roce 1995 tam bylo minus pět. Ani na jedné stanici nebyl rekord překonán," řekl Čičman.


Celkem
Sdílení