V Liberci se chystá nová výstavba dalších desítek bytů. Celkem jich ve městě vznikne víc než dva a půl tisíce

Byty pro 55 libereckých rodin by měly vyrůst ve Vesci. Jde o další nový projekt, který přinese do Liberce nedostatkové bydlení. Kromě Vesce se bude stavět na Perštýně, na území bývalé Textilany, v sousedství mrakodrapu Libereckého kraje, na Papírovém náměstí, ale také třeba v prostoru mezi Libercem a Jabloncem, kde měla před lety vzniknout nová nemocnice. Celkem se letos v regionu buduje nejvíc bytů za posledních čtrnáct let.


Liberecká městská rada na posledním zasedání jednala o schválení takzvané plánovací smlouvy pro byty ve Vesci. „Je to důležitý krok ve složitém procesu územního řízení a stavebního povolení. Investor chce postavit na tomto zastavitelném pozemku bytové domy, kde nalezne bydlení až 55 rodin. Je to příklad husté výstavby v urbanizovaném území,“ vysvětlil primátorův náměstek Jiří Šolc.

Primátorův náměstek Jiří Šolc. Foto: Jan Stránský

Na pozemek si podle něj investor zpracoval a nechal schválit územní studii. „A navazuje dokumentací k územnímu rozhodnutí, jehož součástí je právě plánovací smlouva, která řekne, kudy a jak povedou komunikace, kde budou stožáry veřejného osvětlení a kde budou kontejnery. Investor to celé zaplatí a město po kolaudaci převezme a bude se starat. Tento proces předjímá stavební zákon a víceméně dobře funguje. Historicky byly na území města chyby vycházející právě z neexistence plánovacích smluv. Někde chybí veřejné osvětlení, někde jsou dokonce komunikace ve vlastnictví soukromníků, a to je skutečně problém. Do budoucna je třeba tyto chyby eliminovat,“ dodal Šolc.

Na čtvrtečním zastupitelstvu očekává k věci polemiku. „Jsem na ni připraven. Ve vedení města jsme naprosto zajedno,“ podotknul.

Družstevní bydlení u Nisy

Budování domů ve Vesci ale není zdaleka jediným projektem, který má Liberečanům nabídnout nové bydlení. SBD Sever, které se v regionu stará o více než 10 tisíc bytů, buduje v sousedství mrakodrapu krajského úřadu, na pozemku bývalých Montážních závodů Liberec, u řeky Nisy, celkem 114 bytů. Na rozdíl od Perštýna, Textilany i Papíráku půjde o bydlení družstevní. „Jde o byty všech velikostí, ale nejvíce je těch menších,“ řekl Libereckým Zprávám předseda SBD Sever Petr Černý.

Družstevní systém spočívá v tom, že kupující zaplatí na začátku 25 % ceny a zbylých 75 % poté splácí jako nájemné následujících pětadvacet let. Poté si může byt převést do osobního vlastnictví. Výhodnější je podle Černého tento systém například pro lidi, kteří z různých důvodů nedosáhnou na hypotéku.

Například cena bytu 2 + kk o velikosti 94,6 metrů čtverečních vyjde celkem na 3 499 500 korun. Družstevník zaplatí na začátku 874 875 korun a poté měsíčně splácí 13 422 korun.

Perštýn pro 800 lidí

Nová čtvrť na Perštýně, projekt za více než miliardu korun, už získal územní rozhodnutí. Soukromý investor plánuje na Perštýně, v jámě, kde měl být původně obchodní palác, výstavbu inovačního centra, garáží zhruba pro 750 aut, bydlení pro 500 až 800 lidí, ale počítá i s výstavbou školy nebo domova pro seniory, sportovišti nebo parkem.

„Půjde skutečně o zcela novou čtvrť Liberce,“ potvrdil Libereckým Zprávám Tomáš Kučera z liberecké investiční společnosti LIF. A navíc o čtvrť osázenou řadou moderních technologických vymožeností.

Ve vrchní části prostoru vyroste osm bytových domů. V sousedství budou tři vyšší budovy, až čtrnáctipatrové. Jejich využití bude kombinované, jak pro bydlení, tak pro kanceláře. Měla by v nich být restaurace i posilovna. „Právě v těchto věžácích, v jejich nejhornějších patrech, by mohly vzniknout exkluzivní byty, penthousy, s výjimečnou vyhlídkou,“ míní Kučera.

Celkem bude na Perštýně 20 nových budov. Vznikne čtyři sta bytů. A desítky tisíc metrů čtverečních kanceláří. „Na místě bude večerka, pečivo, maso, drobné služby jako třeba kadeřnictví, to vše tam bude, aby lidé z malicherných důvodů nemuseli čtvrť opouštět,“ podotýká Kučera.

Důležité podle něj je, že na Perštýně budou garáže. „Parkování je dnes naprostý základ. Ať pro lidi, kteří tam budou bydlet, tak pro firmy, které tam budou mít kanceláře. V podzemí bude chytrá garáž, kterou vybudujeme ve spolupráci s technologickými firmami. Bude za pomocí senzorů řízená tak, aby byla co nejefektivněji a správně využita její kapacita. Tam se vejde pět set padesát automobilů. Plus další budou nad zemí. Celkem bude na Perštýně osm set dvacet parkovacích míst. Počítáme zásadně i s technologiemi pro elektromobily,“ upozorňuje Kučera.

Textilana jako město ve městě

Na území po zdemolované Textilaně by mělo vyrůst tisíc bytů. Konkrétnější informace zatím chybí. Jiří Janďourek, šéf nové Kanceláře architektury města Liberce, ovšem míní, že by se měl prostor po Textilaně urbanizovat poměrně intenzivně. „Skoro bych řekl, že by se měl stát subcentrální částí Liberce. Budu tlačit vizi, aby vzniklo místo, které bude, pokud to zjednoduším, žít svým vlastním životem. Neradi bychom, a to budeme prosazovat i v dlouhodobé vizi, aby v Liberci vznikaly části města, které by produkovaly další, ještě větší množství dopravy. Byli bychom rádi, aby šlo o prostory, které budou samy o sobě generovat práci, bydlení i odpočinek,“ uvedl pro Liberecké Zprávy.

Mělo by podle něj jít o místo splňující nároky skutečného městského plnohodnotného života. „Nově se v Čechách začíná používat termín město krátkých vzdáleností. Chceme, aby místo, v němž žijeme, eliminovalo dopravní toky. Což není možné splnit, půjde-li pouze o monofunkční zástavbu, tedy například jenom byty. To vás nutí všechny ostatní činnosti kromě bydlení vykonávat jinde ve městě. Musíte se přesouvat na nákupy, za prací, za relaxem. My bychom rádi, aby vznikaly městské části – a Textilana je tak velké území, že to umožňuje – kde bude vše v jednom balíku. Budeme tedy tlačit investora, aby na místě Textilany vznikla polyfunkce, aby bylo místo propojené, otevřené a zároveň tam člověk, který tam bude bydlet, našel i práci. A navíc byl uspokojen i službami, obchody, ale například i mateřskou školou. Když to ‚nadsadím‘: ve své čtvrti se narodíte, žijete tam a zemřete tam. Byl bych rád, kdyby si lidé k místu, kde žijí, vytvořili dlouhodobý a pevný vztah.“

Papírák se 115 byty

Na Papírovém náměstí, v okolí Lucemburské ulice, chce Syner postavit 115 bytů. Domy mají být podle prvních plánů ve většině čtyř až pětipatrové. Pravděpodobně s plochými, možná zelení osázenými střechami. V plánu jsou i dva věžové domy, 16patrový a 18patrový. „Chceme změnit ráz města nebo alespoň této lokality,“ řekl Libereckým Zprávám Petr Syrovátko mladší. Dnešnímu Papírovému náměstí přezdívá po foglarovsku Stínadla.

„Architekti ze studia Qarta, s nimiž spolupracujeme, dokázali nastudovat celé území a povedlo se jim náš projekt zasadit i do historického kontextu. Život se vrací tam, kde historicky byl, a my na tento trend chceme navázat. Architekti to vnímají i urbanisticky, protože to byli oni, kdo například vrátil život po povodních do pražského Karlína. Dokáží vizionářsky vnímat, jaká by lokalita mohla být. Papírák má enormní potenciál. Chceme začít ve spolupráci s městem společně celý prostor kultivovat. Doufáme, že když přeměnu Papíráku odstartujeme, celá energie se přenese do okolí. Lidé, kteří tam podnikají nebo vlastní nemovitosti, nám říkají, že čekají až to vykopneme a potom také svůj dům opraví. Myslím, že můžeme letité nicnedělání okolo Papíráku odšpuntovat, přivedeme tam nové rezidenty. Což zahájí transformaci celého prostoru,“ míní Syrovátko. Jak upozorňuje, výše umístěná vizualizace je pouze orientační.

Bydlení v nové čtvrti bude rozmanité. Od garsonek až po rozlehlé byty.

Mezi Libercem a Jabloncem vznikne 850 bytů

Rovněž Syner plánuje výstavbu na místě dnes zasypané jámy přímo u nové silnice mezi Libercem a Jabloncem, kde měl původně vzniknout pavilon urgentní medicíny. Konkrétně půjde o 850 bytů s veškerou občanskou vybaveností. Součástí nové čtvrti, kde budou žít zhruba dva tisíce lidí, by mohl být dětský snowpark nebo venkovní hřiště. Domy by měly být pěti či šestipatrové. Parkování bude pod zemí, případně v parkovacím domě. Do lokality bude jezdit standardní městská hromadná doprava.

„Chceme postavit zelené město. Celé je to uprostřed zeleně, obklopené lesy,“ říká Petr Syrovátko junior. Stavět se má na území o rozloze 200 tisíc metrů čtverečních.

Byty by měly být cenově dostupné. „Cítím v Liberci enormní zájem lidí ze sídlišť postoupit někam jinam, do nového kvalitního bydlení. A toto bude šance i pro ně,“ věří Syrovátko.

Součástí plánu, který je na samém začátku, je kromě bytů, obchodů i restaurace a obecně občanská vybavenost. Nová silnice, která vede nedaleko, bude oddělená valem. „Akusticky to bude zařízené tak, aby hluk ze silnice obyvatele nerušil, to je základ,“ míní Syrovátko.

Vedle komerčních bytů vzniknou na zelené louce rovněž byty městské. Podle primátorova náměstka Jiřího Šolce má Liberec na takzvané Nové Kunratické třetinu obrovského pozemku, na němž se má stavět. „Tyto pozemky jsou v územním plánu zařazeny jako zastavitelné a město má zájem na těchto pozemcích umístit bytové domy, ideálně právě v souladu celého území a dle promyšlené koncepce,“ potvrzuje Šolc.

„Náš projekt je dalším krokem k přibližování a časem snad i propojování Liberce s Jabloncem nad Nisou. Kompletně postaveno bychom chtěli mít do deseti let,“ věří Syrovátko.

Vilapark pod jabloneckým Petřínem

Stavět se ovšem bude také v sousedním Jablonci nad Nisou. Vilapark Petřín je nový projekt nabízející 13 pozemků určených k výstavbě rodinných domů. Leží v městské části Vrkoslavice. Celková plocha lokality činí 17 746 m2. Plocha nabízených parcel je od 807 m2 až po 3 128 m2.

Výstavba infrastruktury bude podle informací na webu projektu ukončena ještě letos.

V Libereckém kraji se staví nejvíc bytů za posledních 14 let

Nestaví se ale pouze v Liberci a v Jablonci, nýbrž v celém regionu. Stavbaři v Libereckém kraji zahájili v prvním čtvrtletí výstavbu 635 nových bytů, to je 3,6krát víc než ve stejném období minulého roku a nejvíc za posledních 14 let. V prvním čtvrtletí loňského roku se v Libereckém kraji začalo stavět 174 nových bytů, letos je jich o 461 víc. Zatímco v minulých letech převažovaly rodinné domy, které tvořily kolem 80 procent nově zahájených bytů, letos se situace zásadně změnila. Bezmála 78 procent nových bytů vzniká v bytových domech, případně v jejich nástavbách a přístavbách. Hodně se začalo stavět hlavně v krajském městě, kde poptávka po novém bydlení výrazně převyšuje nabídku. Staví se ale také třeba v rekreačních oblastech Krkonoš.

Některé projekty jsou vyprodané dávno před dokončením. Platí to třeba pro projekt Výhledy Kristian v blízkosti centra krajského města. Stavba začala počátkem loňského roku a přestože dokončení dvou bytových domů je v plánu až na léto příštího roku, už loni bylo všech 42 bytů prodaných. Podobně je na tom třeba projekt Rezidence Park Masarykova, kde už má 145 bytů své majitele.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE