V Liberci začala oprava kolejí, tramvaje k zoo nepojedou měsíc

V Liberci ode dneška nejezdí tramvaje na páteřní trase mezi terminálem MHD ve Fügnerově ulici a Lidovými sady. Výluka potrvá do 1. června, tramvaje do té doby nahradí autobusy. Důvodem je oprava kolejí v oblouku v Riegrově ulici nedaleko konečné v Lidových sadech, kde je vchod do zoo. Za rekonstrukci zaplatí dopravní podnik zhruba 18 milionů korun. Tento úsek tratě je z roku 1992 a je už velmi opotřebovaný, řekl dnes provozně-technický ředitel Dopravního podniku měst Liberce a Jablonce Ludvík Lavička.


„Budeme měnit i uložení kolejí, panely půjdou pryč a bude to tam vypadat jako například v Rumunské ulici nebo na křižovatce ulic Masarykova a Vítězná," uvedl Lavička. V minulých letech dělníci na těchto místech panely také odstranili a koleje zabudovali do asfaltu.

Součástí prací v oblouku u restaurace Formanka je i úprava profilu tramvajové tratě. Do budoucna se totiž podle Lavičky počítá s tím, že Riegrova ulice bude obousměrná pro veškerou dopravu. „Dnes se tam nevyhne tramvaj s autobusem, nemají šanci," dodal. Oběma směry tak dosud tímto úsekem mohou jezdit jen tramvaje, pro ostatní dopravu jde o jednosměrnou ulici.

Opravu kolejí využije dopravní podnik také ke zvýšení bezpečnosti pro cestující v zimním období. Zabuduje vyhřívání do nástupišť na zastávkách na konečné. „Zámková dlažba, která tam je, má dlouhou tepelnou setrvačnost a kvůli tomu to na ní hodně klouže. Když v zimě zaprší, tak nemáte šanci to udržet v provozu," uvedl Lavička. Vyhřívaná nástupiště dopravní podnik buduje postupně, zatím je má asi na 30 zastávkách. Jsou například na terminálu MHD, Šaldově náměstí, u vlakového nádraží i některých zastávkách tramvajové trati do Jablonce.


Celkem
Sdílení