V liberecké nemocnici zemřel muž zraněný při výbuchu v Hamru. Druhý těžce zraněný je zřejmě už mimo ohrožení života

Kvůli úternímu neštěstí v provozovně likvidace nebezpečných odpadů firmy Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku přišel o život jeden člověk. Dnes zemřel muž hospitalizovaný v Liberci. Médiím to dnes odpoledne oznámil mluvčí nemocnice Václav Řičář. „Zemřel na následky svých zranění,“ uvedl. Zranění utrpěl při výbuchu po nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší.


Ilustrační foto: HZS Liberecký kraj

Při neštěstí v Hamru byli v úterý vážně zraněni dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Jednoho z nich záchranáři převezli v kritickém stavu na ARO liberecké nemocnice.

„Jeho stav byl od počátku vážný, dnes zemřel,“ řekl mluvčí nemocnice Řičář.

Druhý těžce zraněný je zřejmě mimo ohrožení života v nemocnici v Praze na Vinohradech. Další pracovník utrpěl středně těžké poranění a pět lidí bylo podle záchranářů zraněno lehce. Ošetření muselo po zásahu vyhledat také deset záchranářů.

Okolnosti úterního neštěstí, při kterém bylo v provozovně likvidace nebezpečného odpadu společnosti Purum v Hamru na Jezeře na Českolipsku zraněno osm lidí, prověřuje Státní úřad inspekce práce. Speciálně sestavený kontrolní tým zahájil činnost ve středu. Kdyby zjistil závažná porušení bezpečnostních předpisů, hrozí zaměstnavateli pokuta až do výše dvou milionů korun. Informoval o tom dnes mluvčí inspekce Richard Kolibač.

Při neštěstí v Hamru byli v úterý vážně zraněni dva lidé, na místě je museli záchranáři oživovat. Muž hospitalizovaný v Liberci byl podle mluvčího nemocnice Václava Řičáře ve velmi kritickém stavu.  Ošetření muselo po zásahu vyhledat také deset záchranářů.

Co výbuch při nečekané chemické reakci spojené s únikem škodlivin do ovzduší způsobilo, zatím policie neví. Událost prověřuje pro podezření z obecného ohrožení z nedbalosti, zatím nikoho neobvinila.

Speciálně sestavený kontrolní tým Oblastního inspektorátu práce Ústeckého a Libereckého kraje se podle Kolibače zaměří především na okolnosti a příčiny vzniku mimořádné události.

„A rovněž na dodržování všech pravidel bezpečnosti práce a ochrany zdraví na pracovišti. Protože šetření momentálně probíhá, nemůžeme v tuto chvíli poskytnout žádné další podrobnosti,“ doplnil mluvčí inspekce. Vyšetřování podle něj nějakou dobu potrvá, se závěry budou podle něj inspektoři čekat na odborné posudky.

V areálu ve Staré Lužici v Hamru na Jezeře působí firma Purum od roku 2002 a dosavadní provoz označil jednatel Daniel Kraft za bezproblémový. Ani on neví, co se tam v úterý stalo. Na kontrolu do provozovny zamíří v nejbližší době pravděpodobně také liberečtí pracovníci České inspekce životního prostředí, i když letos už tam na byli.

„Jezdíme na kontroly spolu s krajem, protože je to zařízení, které spadá pod integrovanou prevenci. Byli jsme tam v červnu tohoto roku a nebylo zjištěno žádné pochybení,“ řekl  ředitel libereckého inspektorátu Martin Kmoch.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE