V Libereckém kraji loni stavbaři předali nejvíc bytů za šest let, přesto je to málo

V Libereckém kraji dokončili loni stavbaři nejvíc bytů za posledních šest let. Podle předběžných informací z Českého statistického úřadu (ČSÚ) jich do užívání předali 1044, což je o 55,6 procenta víc než v předchozím roce. Tak vysoký meziroční nárůst statistici v žádném jiném kraji nezaznamenali. V celém Česku bylo loni dokončeno 33 868 bytů, o 18,5 procenta víc než o rok dříve. Nejvíc se staví ve středních Čechách, Praze a na jižní Moravě.


Navzdory výraznému růstu bytové výstavby Liberecký kraj v absolutních číslech za ostatními kraji stále zaostává. Hůř na tom je jen kraj Karlovarský. I když přibývá bytových domů, stále je většina - zhruba 65 procent - dokončených bytů v rodinných domech nebo jejich nástavbách či přístavbách. Dokončeno bylo loni také 71 bytů v domech s pečovatelskou službou, 84 nových bytů vzniklo úpravou dříve nebytových prostor.

Výstavbu dalších 925 nových bytů stavbaři v Libereckém kraji loni zahájili, tři čtvrtiny z nich byly v rodinných domech. Dalších 12 nových bytů bude v domech s pečovatelskou službou a bezmála stovka nových bytů vznikne přestavbou nebytových prostor. V celém Česku loni začala výstavba 33.121 bytů, což je o pět procent víc než v předchozím roce.

V Libereckém kraji výstavba bytů výrazně klesla po roce 2009. I když se v posledních letech staví bytů víc, poptávka stále převyšuje nabídku, což žene ceny nahoru. Ještě před čtyřmi lety bylo možné nový dvoupokojový byt v Liberci koupit i za půldruhého milionu korun. Dnes se takové byty prodávají za více než dvojnásobek. Třeba v oblíbených zimních střediscích, jako je Harrachov nebo Rokytnice nad Jizerou, ale za dvoupokojový byt může zájemce zaplatit i šest milionů.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE