V Libereckém kraji se mohou lidé stát včelařem na zkoušku

V Libereckém kraji se mohou stát zájemci včelařem „na zkoušku". Farma Smržov nedaleko Českého Dubu nabízí kurzy pod vedením zkušeného včelaře. Projekt, v němž si lidé mají možnost vyzkoušet, co včelařství vlastně obnáší, získal podporu Libereckého kraje z programu Řemeslná a zážitková turistika. Informovala o tom krajská radní pro cestovní ruch Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).


„Lidé se čím dál víc vracejí k přírodě a snaží se poznat její tajemství a zákonitosti. Svět včel má svou přesnou hierarchii a řád. A to, že máme med ve skleničce na stole u snídaně, rozhodně není bez práce a samozřejmé. Myslím, že pro řadu lidí bude překvapivé, co všechno té skleničce na stole předchází," řekla k projektu Vinklátová.

Včelí farma Smržov připravila pro zájemce několik ukázkových úlů, kde se lze seznámit s ošetřováním včelstev. Pod vedením zkušeného včelaře si zájemci zkusí běžné včelařské činnosti jako je vybírání medných plástů z medníků, jejich ometání — odvoz do medárny, odvíčkování, vytáčení medu a jeho čištění včetně stáčení do sklenic. I když každý účastník dostane ochranné pomůcky, jako jsou kukla a rukavice, účast alergikům se příliš nedoporučuje.

Budoucí nebo začínající včelař absolvuje své první včelařské krůčky ve včelařském provozu společně s místním včelmistrem. „Od zájemce se očekává alespoň jednou za měsíc aktivní účast při ošetřování včel a ostatních pracích během včelařského roku," řekl k projektu Tomáš Moravec ze včelí farmy ve Smržově. Od svého patrona se adept včelařství dozví vše potřebné pro chov včel a může se pak rozhodnou, zda se chce včelařství skutečně věnovat. V takovém případě si může pronajmout dva úly a projít s nimi včelařským rokem. Odměnou mu pak bude vlastní med.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE