V Pardubicích jako v Liberci. Město zřejmě čeká soudní spor se Synerem kvůli nekvalitní dlažbě

Pardubice se nyní ocitly v podobné situaci jako před časem Liberec. Opravují novou dlažbu v části Sladkovského ulice. Položila ji tam liberecká firma Syner. Dlažba je ovšem nekvalitní. Reklamaci Syner odmítl uznat. Město tak patrně čeká soudní spor. „Právě držím v ruce dopis, v němž nás Syner vyzývá k jednání. Nejsem si ale jistý, zda to pomůže k odvrácení soudního líčení,“ řekl Libereckým Zprávám náměstek primátora Petr Kvaš (ODS).


Pardubická radnice. Foto: město Pardubice

„Syner neuznává žádné naše reklamace, které jsme na třídě Míru požadovali. Argumentuje tím, že provádíme špatně údržbu. Mě jako náměstka pro dopravu ale zajímá jediné, totiž, zda po nové dlažbě mohou bezpečně chodit lidé,“ dodal Kvaš pro Liberecké Zprávy. Podle něj dlaždice vykukovaly i tři centimetry nad povrch.

O třídě Míru hovoří proto, že rekonstrukce Sladkovského ulice byla součástí větší zakázky, která zahrnovala právě i třídu Míru, na níž Sladkovského ulice navazuje. A kvůli třídě Míru už Pardubice se Synerem jeden soudní spor vedou.

„Město zanedbává údržbu komunikací, reklamaci tak nelze uznat,“ potvrdila Kvašova slova firma Syner.

Podle náměstka město opravuje dlažbu na vlastní náklady. „Částku, jíž to bude stát, předběžně počítáme zhruba se dvěma sty padesáti tisíci korunami, budeme vymáhat na Syneru v rámci bankovní záruky. Dá se očekávat další soudní spor," upozornil Kvaš.

V praxi je to tak, že Syner poté, co v Pardubicích získal zakázku, musel složit bankovní záruku. Na účtě musí peníze zůstat až do doběhnutí reklamační doby. Jsou to právě tyto finance, z nichž si chce magistrát potřebnou sumu odebrat.

Nyní ovšem na pardubický magistrát dorazil dopis z Liberce. V něm Syner vyzývá ke společnému jednání. „Samozřejmě budeme s firmou rádi jednat a já budu velmi spokojený, pokud se dohodneme mimosoudně. Upřímně řečeno tomu ale zatím mnoho věcí nenasvědčuje,“ netají se skepsí pardubický náměstek.

Schůzka asi nepřinese radikální zvrat

Zatímco radnice má svůj postup za legální, Syner jej podle Kvaše považuje za protiprávní. „Nemyslím si, že některá ze stran radikálně změní svůj postoj. Není na mně, aby určoval, kdo má pravdu. Spor tedy stejně bude muset zřejmě rozhodnout instance k tomu kompetentní,“ říká Kvaš, maje na mysli soud.

Podobně jako nyní v Pardubicích firma argumentovala i v Liberci, kde dláždila Soukenné náměstí. Povrch se ovšem ukázal jako nekvalitní. Syner práci za 18 milionů odvedl v roce 2012. Tři miliony poskytlo Obchodní centrum Forum. Krátce po dokončení se ovšem dlažba začala rozlamovat a houpat. Město se snažilo firmu přimět, aby plochu předláždila. Ke shodě došlo po dlouhých tahanicích až v létě roku 2015.

Patriotismus, nikoliv uznání reklamace

Ani tehdy ovšem Syner reklamaci neuznal. K poškození údajně došlo kvůli nesprávnému užívání. Konkrétně mělo jít o to, že na náměstí vjížděly zásobovací vozy. Vhodná podle Syneru nebyla ani zimní údržba. Soukenné náměstí se ve finále Syner rozhodl opravit. Podle vyjádření firmy ale jen z patriotismu, nikoliv proto, že by reklamaci uznal.

V aktuální kauze Syner ústy svého mluvčího Ondřeje Paclta do Pardubic vzkázal, že „...pokud by město neoprávněně čerpalo bankovní záruku, dopustí se tím bezdůvodného obohacení a společnost je připravena domáhat se ochrany svých práv soudní cestou. Pardubice dlouhodobě zanedbávají povinnou údržbu třídy Míru. Konkrétně dosypávání spár mezi dlažbou, na což jsme jej opakovaně upozorňovali. Toto potvrzují i posudky nezávislého znalce. Ten například loni zaznamenal chybějící zásyp místy až pět centimetrů, letos na stejném místě dokonce až sedm centimetrů dlažby vysoké 12 centimetrů. Tato skutečnost vedla k uvolnění a posunu dlažby a z tohoto důvodu reklamaci neuznáváme.“

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení