V Praze a středních Čechách bude za 50 let žít třetina republiky. Na rozdíl od většiny regionů si polepší i Liberecký kraj

V Praze a Středočeském kraji bude žít v roce 2070 třetina obyvatel Česka, nyní je to čtvrtina. Oba kraje by podle aktuální predikce Českého statistického úřadu měly zažít významný populační růst, který bude daný především stěhováním. Na rozdíl od většiny regionů by si polepšit měl také Liberecký kraj. Stárnutí populace bude pokračovat, za 50 let bude průměrný věk o čtyři až šest let vyšší než dnes.


Třetím nejlidnatějším krajem by se již na počátku roku 2022 měla stát místo Moravskoslezského kraje jižní Morava, v žebříčku krajů by si měly časem polepšit i kraje Plzeňský, Pardubický a Liberecký. Směrem dolů by kromě Moravskoslezského kraje sestoupily také kraje Jihočeský, Olomoucký, Vysočina a Zlínský.

„Počet obyvatel Středočeského kraje podle projekce vzroste do konce roku 2070 téměř o půl milionu na 1,86 milionu, což je o 36 procent. Počet obyvatel Prahy by se měl zvýšit o 31 procent, tedy o více než 410 tisíc na 1,72 milionu. Bydliště v těchto dvou krajích by tak mohla v budoucnu mít až jedna třetina obyvatel Česka, když aktuálně je to čtvrtina," uvedla Michaela Němečková z oddělení demografické statistiky ČSÚ. V Plzeňském kraji by mohl být počet obyvatel o šest procent vyšší než na počátku letošního roku, v Jihomoravském kraji to bude o dvě procenta více.

Všechny kraje budou v příštích desetiletích čelit přirozenému úbytku počtu lidí, kdy zemře více lidí, než se narodí. Výjimkou je Praha, kde statistici předpokládají přirozené přírůstky až do roku 2060. S nejvýraznějším úbytkem obyvatel přirozenou cestou se budou potýkat kraje Moravskoslezský a Ústecký. Počty obyvatel ale mohou udržet nebo dokonce zvyšovat přírůstky stěhováním. Stěhováním z ostatních krajů může nejvíce získat Středočeský kraj, a to až 390 000 lidí. Naopak v Praze se očekává kvůli stěhování mezi kraji pokles o 90 000 lidí, celkový migrační přírůstek tak v metropoli obstará zahraniční stěhování.

Stárnutí populace bude pokračovat ve všech krajích, vzroste průměrný věk obyvatel i zastoupení seniorů v populaci. „Zatímco na počátku roku 2019 se průměrný věk obyvatel v krajích nacházel v rozmezí 41,2 až 43,1 let, na konci projekce v roce 2070 jej lze očekávat v jednotlivých krajích o čtyři až šest let vyšší," uvedla vedoucí oddělení demografické statistiky ČSÚ Terezie Štyglerová. Nejmladší obyvatelstvo by měly mít nadále Středočeský kraj a Praha, dále kraj Jihomoravský a oproti současné situaci i Plzeňský kraj. Nejstarší by zůstalo obyvatelstvo Zlínského kraje, ke kterému se přidá Moravskoslezský kraj.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE