V Zákupech se zřítila část zdi hospodářského dvora zámku. Na místě jsou kynologové a prohledávají sutiny

V Zákupech na Českolipsku se dnes zřítila část zdi zchátralého zámeckého hospodářského dvora, který je národní kulturní památkou. Nikomu se zřejmě nic nestalo, sutiny ale ještě prozkoumají kynologové se speciálně vycvičenými psy, informovala krajská mluvčí hasičů Lucie Hložková.


Ilustrační foto: Archiv LZ

„Povolali jsme dva naše kynology a dva z Městské policie v Praze, kteří mají atest na vyhledávání v sutinách,“ dodala.

Hospodářský dvůr je jednou z nejohroženějších národních památek v Libereckém kraji. Vznikl ve druhé polovině 17. století. Navrhli ho význační italští stavitelé Giulio Broggio a Giovanni Domenico Orsi. Podle památkářů dvůr svou historickou hodnotou převyšuje přilehlý zákupský zámek. Ve vlastnictví státu je dvůr od roku 2003 a podle odhadu je na jeho celkovou obnovu potřeba 600 až 700 milionů korun. Dnes kolem 5:30 se zřítila část severozápadní zdi.

Kastelán zámku Petr Weiss odhadl, že spadla část zdi, která má na výšku asi deset metrů a na šířku pět metrů.

„Dostali jsme hlášení ze sousední nemovitosti, že se nad ránem část hospodářského dvora zřítila. Je to to chlévské křídlo. Zůstalo nároží a jedno nebo dvě okenní osy odshora dolů spadly,“ řekl Weiss.

Památkáři už několik let usilují o obnovu hospodářského dvora. Na záchranu jeho nejcennější části získali před dvěma lety i evropskou dotaci přes 95 milionů korun.

„Ta se ale netýká této spadlé části,“ uvedl Weiss. V první etapě chtějí památkáři zachránit bývalou konírnu, v níž bylo v minulosti ustájeno až 60 koní.

Práce by měly začít letos, ale zatím se nepodařilo najít firmu, která opravu provede. První výběrové řízení skončilo neúspěchem a musí se opakovat. Finanční limit pro zakázku památkáři zvýšili na 127 milionů korun.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE