Vědec z Jablonce uspěl s unikátním hmyzím robotem. Práci Matěje Karáska publikoval i časopis Science

Narodil se v Jablonci nad Nisou, kde také vystudoval gymnázium. Už desátým rokem se věnuje vývoji hmyzích robotů, z toho poslední 4 roky na Technické univerzitě v nizozemském Delftu, kde působí jako hlavní konstruktér projektu DelFly. Jeho práci na robotovi DelFly Nimble vloni na podzim publikoval i prestižní magazín Science.

Český vědec a rodák z Jablonce nad Nisou Matěj Karásek s hmyzím robotem DelFly Nimble.

Foto: Henri Werej /TU Delft

Hlavní motivací pro něho prý byla zvědavost, zda je možné sestavit létající stroj, který by se v letových schopnostech blížil tomu, co vidíme v přírodě. 

„Samozřejmě jsme však už během vývoje měli na paměti i jeho využití. V porovnání s běžnými drony stejné velikosti mají naši roboti výhodu v tom, že jsou lehčí a tedy bezpečnější. I díky tomu, že nemají rychle rotující vrtule,” říká v rozhovoru pro Liberecké Zprávy Matěj Karásek.

Zmíněný technický prvek považuje za důležitý pro aplikace v prostředích, kde se pohybují lidé, například ve skladech, či sklenících. Tam by tito létající roboti, vybaveni kamerou, mohli monitorovat stav zásob či stav rostlin. 

„Jejich využití vidím třeba i v zábavním průmyslu. Tam dnes začínají být velmi populární show s hejny běžných dronů, vybavených barevnými světly, která ve vzduchu vytváří úchvatné obrazce. Roboti s mávajícími křídly, vypadají jako ptáci, by těmto show mohli přidat na atraktivitě,” popisuje český vědec.

Nejen o vývoji unikátního hmyzího robota. Ale i tom, zda uvažuje o návratu domů, do Libereckého kraje. Nebo o jeho vášni k cyklozávodům na extrémně dlouhé vzdálenosti, jakým je například Tour Divide, si můžete přečíst ve velkém rozhovoru s Matějem Karáskem, který pro vás připravujeme na neděli 20. ledna.


Celkem
Sdílení

0 komentářů

Přidat komentář

Váš e-mail nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označeny *

*
*

.