Video: V bývalém sovětském vojenském prostoru si Moldavané vystavěli ilegální továrnu na cigarety. Vyráběli červená „elemka“

Česká celní správa dostala od moldavské policie echo týkající se skupiny lidí s moldavskou státní příslušností, kteří měli být zapojení do nezákonné výroby tabákových výrobků a jejich distribuce na území České republiky. Pátrání českých celníků pak skutečně odhalilo, že v čele skupiny stáli občané Moldávie, kteří neměli trvalý pobyt na území České repubiky. „Zdržovali se převážně ve čtyř a pětihvězdičkových hotelích,“ uvedla mluvčí celníků Martina Kaňková. Na starosti měli nákup komponentů důležitých pro nelegální výrobu cigaret i přepravu do výrobního areálu, který se nacházel v Ralsku, v bývalém sovětském vojenském prostoru.


Podle celníků se jednalo o vysoce organizovanou skupinu osob s jasnou hierarchií, která působila na území více států Evropy.

„Celní správa v průběhu akce úzce spolupracovala jak s moldavskou policií, tak i s ukrajinskou pohraniční policií, neboť bylo zjištěno, že obsluhou výrobní linky na cigarety jsou občané Ukrajiny,“ dodala Kaňková.

Na začátku prosince došlo k zadržení skupiny lidí přímo při nakládce nelegálně vyrobených cigaret do přistaveného kamionu, který patřil jednomu ze zadržených. Bylo zadrženo celkem pět osob moldavské státní příslušnosti, přičemž čtyři z nich poslal soudce na základě návrhu dozorující státní zástupkyně do vazby.

„Dále byly provedeny prohlídky jiných prostor v několika objektech na území České republiky, kde bylo nalezeno celkem 180 palet s komponenty důležitými pro výrobu cigaret a odpad z výroby tabákových výrobků.  Při domovní prohlídce ve výrobní hale v obci Ralsko byla nalezena kompletní linka na výrobu cigaret, řezačka a drtička tabáku, komponenty na výrobu cigaret a celkem 8 550 000 kusů cigaret značky L&M červené a Richmond modré,“ dodala mluvčí.

Foto a video: Generální ředitelství cel

Celníci našli i peníze, částku přesahující 9 milionů korun, a rovněž padělané rumunské osobní doklady.

Škoda na spotřební dani převyšuje částku 24 milionů korun.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE