Vlka přejelo auto, zůstane v muzejních sbírkách

Na Českolipsku dnes ráno uhynul vlk, kterého srazilo auto. Mrtvé zvíře si převzali pracovníci Vlastivědného muzea v České Lípě. Muzeum si vlka ponechá jako exponát do sbírky.


Nehoda se stala v 6:30 na silnici druhé třídy mezi obcemi Kuřivody a Dolní Krupá. „Řidič s vozidlem Škoda Octavia jel ve směru od Kuřivod, kde mu v lesním úseku z levé strany bezprostředně do jízdní dráhy vběhl vlk. Řidič již neměl pro krátkou vzdálenost střetu se zvířetem možnost zabránit," uvedla policejní mluvčí Dagmar Sochorová.

Zvíře uhynulo na místě. Obdobná nehoda se stala před měsícem u České Kamenice na Děčínsku, kde střet s autem nepřežila vlčice.

Podle monitoringu Hnutí Duha a dalších organizací byl loni v České republice prokázán výskyt vlků v 16 teritoriích. V deseti případech šlo o smečky, v pěti případech o vlčí pár, v jednom případě byl zmapován jeden osamocený vlk. Zpravidla se pohybují v pohraničních horách, jediná vnitrozemská smečka už pátým rokem obývá právě Ralskou pahorkatinu v blízkosti Doks na Českolipsku. Rozmnožila se poprvé v roce 2014. Od té doby se jim tam daří a úspěšně se rozmnožují, loňských mláďat bylo minimálně pět.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE