Vstup do EU otevřel památkám v Libereckém kraji cestu k dotacím

Zájem o památky v Libereckém kraji se po vstupu Česka do Evropské unie před 15 lety výrazně nezvýšil. Cizinci stabilně tvoří zhruba čtvrtinu návštěvníků. Převažují Němci, ubylo třeba Rusů, přibylo naopak Poláků. Třeba na zámku Frýdlant tvoří Poláci polovinu návštěvníků, tam už také proto na sezonu najímají jako průvodce rodilé polské mluvčí, řekl ředitel Národní památkové správy na Sychrově Miloš Kadlec. Se vstupem do EU se podle něj výrazně zvýšila hlavně možnost získat dotace z evropských a také třeba norských fondů na obnovu.


Nejvýrazněji jsou evropské peníze vidět právě na Sychrově, který je z osmi hradů a zámků NPÚ v Libereckém kraji nejnavštěvovanější. Jen do úpravy parku včetně aleje Rohanka investoval národní památkový ústav v minulých letech 15 milionů korun, velkou část nákladů získal právě z Evropské unie. Norské fondy zase podle Kadlece pomohly financovat obnovu sychrovské oranžerie, která v parku tvoří přirozený protějšek zámku. Rekonstrukce budovy z 30. let 19. století stála zhruba 30 milionů korun. Dnes slouží návštěvníkům jako kavárna a konají se tam i společenské a kulturní akce.

Evropská unie ale přispěla také například na revitalizaci parku a rybníka u zámku Frýdlant, obnovou prošly i parky u hradu Grabštejn nebo zámku Hrubý Rohozec. Největší akce na památkách NPÚ v Libereckém kraji financovaná z EU se ale teprve připravuje. Na záchranu konírny ve zchátralém hospodářském dvoře zámku v Zákupech se podařilo získat z fondů unie více než 95 milionů korun. Stavba ze druhé poloviny 17. století je nejcennější částí zámeckého areálu. Náklady na její obnovu se zatím odhadují na 117 milionů. „Ceny dodavatelských prací ale šplhají neskutečně nahoru. Uvidíme, co s tím udělá soutěž," dodal Kadlec.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE