Vyhynulé jaro? Dokud pizzerie nestáhnou Quattro Stagioni nezájem

Jablonecká přehrada, ještě nedávno pokrytá ledovou krustou, je v obležení bermud, bikin, monokin, šortek, kraťasů a tang. Zmizení jara si věsmes pochvalujeme. Vždyť je tak krásně! Pravda, najde se pár nekňubů a kverulantů, kteří si neumějí užívat života a z jakýchsi pofiderních důvodů volají po návratu jara.


Varují, že letošní duben bude v Česku podle meteorologů rekordně suchý. Jak píše ČTK, „nasvědčují tomu údaje o množství srážek v prvních dvou týdnech měsíce a aktuální vývoj počasí. Vedle nedostatku deště zhoršují situaci také nadprůměrné, velké množství slunečního svitu či silnější vítr.“

Zpravodajská agentura se vrací ještě o měsíc zpět, když uvádí, „že letošní březen byl pátý nejteplejší od roku 1961. Průměrná měsíční teplota vzduchu dosáhla 5,6 stupně Celsia. Odborníci z týmu InterSucho hlásí, že se půda v zimě nedosytila vodou a je suchá. První dubnový den uvedli, že vodní rezerva v půdě je letos výrazně nižší než ve stejnou dobu před rokem.“

Krátce řečeno, až přijdou do Jizerských hor pro poslední léta typické čtyřicítky, všechno uschne. Však už dnes nám odborníci kazí náladu řečmi o sílící lesní kalamitě, kdy dříve zelené smrčiny čelí letním tropům v podobě típlých vajglů.

Najdou se dokonce tací, kteří vykládají, že se už brzy města změní v pece. Největší blouznivci se tomu snaží zabránit tím, že namísto vyprahlých parků, které to mají, zdá se, jednou provždy spočítané, zakládají ve městech, považte, louky!

Další zase, například arborista Jaroslav Kolařík z firmy Safe Trees, tvrdí, že místo lip a javorů se budou ve městech více sázet akáty nebo katalpy. Náklady na údržbu stromů ve městech a podél cest se podle něj budou zvyšovat, jen ve městech půjde o víc než miliardu ročně.

Pár jednotlivců popřává sluchu dokonce členu mezinárodního projektu Smart Biotic Pump Hynku Gloserovi. „Největším nebezpečím pro tuto planetu je vysychání. Výsledky jsou patrné, patří mezi ně nedostatek vody a vegetace, tání ledovců. Může to vyústit ve válku a v takzvané nové otroctví. Prognózy, u kterých jsem se domnívali, že nastanou až po roce 2100, nastanou už kolem roku 2050 a možná i dřív," uvedl Gloser.

Kazit systematicky pohodičku se mi rozhodla již citovaná agentura ČTK, jež vypublikovala tato slova: „Rozsah zemědělského sucha v České republice se za poslední měsíc trvale zvětšuje. Zasáhlo v podstatě celou zemi a třemi nejhoršími stupni sucha ze šesti trpí téměř polovina území.  Ve více než 20 okresech předpokládají výnos nižší o deset až 30 procent, v okresech Louny, Most a Prostějov hlásí extrémní poškození porostů a snížení výnosu o více než 40 procent.“

Kvůli změně klimatu se prý také šíří parazité, kteří dříve v Česku nebyli. Hostitelské dřeviny jsou kvůli suchu slabší, takže se na nich choroby a škůdci snadno množí. Vedro navíc napomáhá jejich rychlému šíření z okolních zemí. Mohou se u nás tak brzy objevit škůdci, se kterými jsme se dosud nesetkávali. Z brouků je to například bourovčík toulavý, jehož larvy nejen poškozují listy dřevin, ale chloupky navíc působí i silné alergické reakce či astmatické záchvaty lidí.

Vyvolat pocit studu nebo snad, jak bláhové, zodpovědnosti, se ve mně snaží už i kdysi tak sympatičtí Skandinávci. Uhýbám očima před titulkem ČTK: Stále více Švédů se kvůli dopadu na životní prostředí stydí létat. V textu se pak píše: „Do švédštiny proniká nový módní výraz: flygskam. Slůvko, které by se dalo přeložit jako „stud z létání", shrnuje pocity stále většího počtu Švédů, kteří kvůli obavám o globální klima omezují používání letadel a místo nich volí ekologičtější dopravní prostředky, zejména vlaky. Jezdí jimi například i na dovolenou do Španělska.“

Pche, machírci blonďatí.

Jistě, neexistence jara bude mít drobné kulturní a byznysové dopady. Z audioték bude kupříklad muset pro nesmyslnost svého názvu zmizet Vivaldi a Čtvero ročních období. Zbourány budou muset být rovněž hotely Four Seasons.

První drobné protesty a znepokojení zpoceného obyvatelstva, moje především, lze ovšem očekávat až v okamžiku, kdy si ve svém třílitru s na plné pecky puštěnou klimatizací přijedu, vyzbrojen jednorázovou igelitkou, do pizzeriie pro oblíbenou placku a seznám, že z meníček stáhli Quattro Stagioni.

I když, asi ani to stačit nebude. Poručím si prostě českému klimatu lépe odpovídající Hawai.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE