Výpravných kronikářů ubývá, Liberecký kraj chce ocenit nejlepší

Obcí v Libereckém kraji, kde vytvářejí výpravné kroniky, ubývá. Sehnat kronikáře, který to umí, je stále větší problém. Nejlepší chce kraj letos opět ocenit. Řekla to krajská radní pro kulturu Květa Vinklátová (Starostové pro Liberecký kraj).


Krajská soutěž se koná jednou za dva roky, v roce 2015 se z 215 obcí v kraji zúčastnilo 17, před dvěma lety jen 13. „Nejkrásnější kroniky našich obcí a měst jsou skutečnými uměleckými díly. Bohužel, tato tradice se vytrácí a ne všechna města a obce kroniku vedou. Často proto, že nemohou získat nikoho z místních pro tuto pravidelnou a systematickou práci," uvedla Vinklátová.

Sehnat nového kronikáře považuje za těžké i starosta Prysku na Českolipsku Jan Sviták (Starostové). „Vesměs kronikáři jsou ze starší generace a tu mladou to neoslovuje. Deficit nepoznáme teď, ale poznají ho generace po nás a je to škoda," uvedl. V Prysku je kronikářkou zastupitelka, jež zároveň vede klub seniorů. Podle Svitáka se dnes řada informací, co se běžně zaznamenávala v kronice, uchovává v elektronické podobě, což je podle něj dobré jen z krátkodobého hlediska. „My posledních 50 let historie obce v podstatě nemáme jiný zdroj čerpání informací než právě kroniky. A co se nezachovalo v písemné podobě, tak jako bychom neměli," dodal Sviták.

Důvodů, proč kronikářů ubývá, je podle Vinklátové více. „Víme, že ubývá čtenářské gramotnosti v mladé generaci," uvedla jeden z nich. Dalším podle ní je, že už dnes není v každé obci škola jako v minulosti. „Kronikář často býval učitel," řekla. Podle bývalého pedagoga a krajského náměstka pro školství Petra Tulpy (Starostové) dalším důvodem může být to, že školství kronikáře cíleně nevychovává. Navíc to není jednoduchá profese. „člověk by měl být znalec nejen českého jazyka, dějepisu a místních poměrů, ale měl by psát i krásným rukopisem," uvedl. Takový písemný projev dnes podle něj u běžného člověka není, takže se hledají umělecké typy, které ale zas nemají potřebný přehled o dění v obci.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE