Vyšší daňové příjmy použije Liberecký kraj hlavně na investice. „Porcovat“ bude až 400 milionů

Hlavně na investice použije Liberecký kraj vyšší daňové příjmy loňského roku. Rozdělit tak může přes 400 milionů korun. Požadavky jednotlivých resortů ale byly ještě o 160 milionů vyšší, informovala náměstkyně hejtmana Jitka Volfová (ANO). Nejvíc peněz půjde podle ní do krajských komunikací, kraj ale přidá i školám nebo organizacím v sociální oblasti. Rozhodnutí musí na konci ledna schválit krajské zastupitelstvo.


Úřad Libereckého kraje. Foto: Tomáš Tesař

Příjmy Libereckého kraje přesáhly loni podle předběžných údajů 11 miliard korun. Ty daňové překročily 3,619 miliardy korun, když původní rozpočet počítal s daňovými příjmy 3,214 miliardy. Nejvíc peněz získaných navíc chce podle Volfové použít kraj na opravy a údržbu svých komunikací druhých a třetích tříd a podporu výstavby cyklostezek a cyklotras, na které přidá téměř 281 milionů korun

„Nezapomínáme ale ani na oblast sociálních věcí či školství, z peněz podpoříme obnovu majetku kraje, ale i obce a další organizace,“ dodala hejtmanova náměstkyně.

Více než 41 milionů korun je určeno pro školství. Velká část půjde do zabezpečení Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou, která se částečně zřítila při rekonstrukci. Peníze půjdou také například do změny vytápění v Základní škole a mateřské škole logopedické v Liberci nebo do opravy střechy Střední uměleckoprůmyslové školy v Turnově. Bezmála 22 milionů navíc půjde do sociální oblasti. Domov důchodců ve Vratislavicích díky tomu dostane novou kuchyni, domov ve Sloupu v Čechách novou fasádu.

Dalších 17 milionů korun chce dát kraj do cestovního ruchu, památkové péče a kultury. Víc peněz půjde do obnovy a záchrany památek, tři miliony dostanou krajská muzea a galerie na akvizice. Bezmála deset milionů by mělo posílit rozpočet ve zdravotnictví, peníze jsou určené na technické vybavení heliportu letecké záchranné služby v Liberci, které umožní noční provoz. Téměř šest milionů si kraj odložil na plánovaný odkup akcií MMN (dříve Masarykova městská nemocnice v Jilemnici).


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE