Výstavba nové Petrovy boudy končí, otevře k Novému roku 2020

Výstavba nové Petrovy boudy v Krkonoších, která vznikla v místech původního objektu vyhořelého před osmi lety, spěje k závěru. Dělníci pracují uvnitř a dokončují také úpravy okolí. „Objekt zhotovitel předá v druhé polovině srpna,“ sdělil Martin Havlík ze společnosti Snowy Chalet, která je investorem stavby. Petrovku chtějí otevřít k Novému roku 2020. Původní Petrovu boudu 1. srpna 2011 zničil požár. Stavba nové Petrovy boudy v nadmořské výšce 1288 metrů, kterou tvoří dva objekty, začala v květnu 2016.


Foto: Snowy Chalet

Hotová je podle Havlíka zejména stavební a technologická část všech objektů Petrovy boudy, zbývá dokončení interiéru a vybavení technikou a mobiliářem. „Zkušební provoz zahájen nebyl, prozatím nedošlo k technologickému předání Petrovky a objekt není zcela dokončen," uvedl Havlík.

Novou Petrovu boudu tvoří dva oddělené objekty, hlavní A s restaurací, ubytováním, v suterénu také s wellness, technickým zázemím nebo skladem a menší objekt B. „Původní kapacita Petrovy boudy byla 180 osob, aktuální plánovaná kapacita je 70 lidí," uvedl Havlík. Celkové náklady na stavbu včetně vybavení jsou asi 120 milionů korun.

Pod dohledem památkářů

Hlavní objekt vznikl pod dohledem památkářů, protože byl navržen jako nástavba a přístavba zbytku původní Petrovy boudy z roku 1887, který je památkově chráněný. V podobě, jak ji do požáru znali návštěvníci Krkonoš, existovala přes sto let. Z Petrovy boudy se podařilo zachránit pouze část obvodových zdí a trafostanici. Od roku 2008 byla chátrající stavba pro turisty uzavřena.

„Požadavky (památkářů) ji ovlivnily, ale vlastně ani moc ne. Vše, co dávalo smysl, jsme rádi udělali podle jejich přání, tam, kde byly návrhy mimo dobrou stavařskou praxi, jsme se vcelku bez problémů a rychle dohodli. Přírodě na hřebenech hor ustupovat nelze," uvedl Havlík.

Petrova bouda vzniká v nejvyšších partiích Krkonoš, podle investora novostavba v extrémních podmínkách obstála. Ani poslední zima bohatá na sníh nezpůsobila zásadní problémy. „Petrovka obstála velmi dobře, zejména co se týká tepelné pohody objektu, je totiž navržena a postavena podle aktuálně dostupných technologických možností. Nebyly zjištěny zásadní problémy, pouze ty, které souvisely s několika vichřicemi, co v této lokalitě byly," řekl Havlík.

Podle něj nebylo jednoduché skloubit požadavky na odolnost stavby s požadavky památkářů, nároky na funkčnost, šetrnost k přírodě a také konečný vzhled. „To není jednoduchý úkol. Při stavbě byla celá řada náročných kroků. Rozhodně nejvíc dala zabrat střecha. Na Petrovce fouká vítr i 200 kilometrů v hodině. Střecha musí být fakt robustní a fortelně udělaná," uvedl Havlík.

Příčinu požáru před osmi lety se dodnes nepodařilo objasnit. Podle hasičů někdo oheň založil úmyslně, policie však pachatele neodhalila a případ odložila.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE