Za chyby při zakázkách pro lyžařské MS 2009 zaplatí Liberec 14 milionů

Liberec za pochybení v souvislosti s mistrovstvím světa v klasickém lyžování v roce 2009 zaplatí státu 14,2 milionu korun. Finanční úřad po Liberci kvůli dotačním chybám původně žádal miliardu korun, řekl primátor Jaroslav Zámečník (SLK). „Výsledkem je, že po deseti letech vyjednávání a prokazování všech věcí, se snížila jednomiliardová vratka na 37 milionů korun, což je ohromný úspěch. A nakonec ještě za poslední rok z 37 milionů na 14,2 milionu korun. To už je částka, kterou bude město muset zaplatit," uvedl Zámečník. Podle něj je to konečné rozhodnutí.


Pokuta souvisí s kontrolou 35 zakázek, kterou před lety dělal Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). „Týkalo se to areálu Vesce, skokanských můstků, výstavby bytů v Zeleném Údolí a dalších. A ve všech 35 akcích shledal (NKÚ), že podmínky dotací nebyly zcela přesně naplněny," uvedl primátor.

Chyby se Liberec například dopustil při žádání o dotaci na výstavbu parkovacího domu na Ještědu. „Tehdy si město požádalo o velké parkoviště, které mělo mít 8000 metrů čtverečních. Z nějakých důvodů, které dnes už nerozklíčujeme, se postavilo parkoviště, sice dvoupatrové, které ale zabíralo plochu 2680 metrů čtvrtečních," uvedl náměstek primátora Jiří Šolc (SLK).

Pro Liberec to není jediná pokuta v souvislosti s mistrovstvím světa v klasickém lyžování, které se konalo od 18. února do 1. března 2009. Už dříve muselo město zaplatit finančnímu úřadu 3,158 milionu korun kvůli chybám při výstavbě bytů pro šampionát. V tomto případě městu hrozila sankce až 400 milionů korun.

S městem vedl sedm řízení i antimonopolní úřad (ÚOHS). Pochybení původně našel v šesti z nich, dohromady šlo o 72 zakázek a celková pokuta byla 6,55 milionu korun. Soud však většinu těchto pokut zrušil a některé případy vrátil ÚOHS. Podle databáze ČTK na pokutách v řízení s antimonopolním úřadem nakonec zaplatil Liberec 110 000 korun.

Z veřejných zdrojů šly na uspořádání světového šampionátu před deseti lety a vybudování sportovišť přes dvě miliardy korun. Ze státního rozpočtu téměř 1,5 miliardy korun, z rozpočtu Liberce asi 400 milionů a Liberecký kraj přidal 165 milionů. Organizační výbor hospodařil s rozpočtem přes 632 milionů korun. Šampionát ale zejména kvůli nízké návštěvnosti skončil s dluhy, které firmy vymáhají u soudu.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE