Za justici a proti Babišovi. Iniciativu Milion chvilek dnes v kraji podpoří kromě Liberce a Jablonce přes deset dalších měst a obcí

Obyvatelé více než deseti měst a obcí se dnes večer v Libereckém kraji připojí ke shromáždění iniciativy Milion chvilek pro demokracii, která už několik týdnů požaduje demisi ministryně spravedlnosti Marie Benešové a přijetí pojistek za nezávislost české justice. Setkání jsou i otevřeným protestem proti premiérovi ČR Andreji Babišovi. Vedle Liberce se poprvé konají i v sousedním Jablonci nad Nisou, České Lípě, Semilech, a na dalších místech v regionu.


Zatímco v Praze se další masivní protesty chystají až 4. června, v regionech pokračují právě dnes. Liberečtí organizátoři spolku Milion chvilek pro demokracii svolali občany již popáté. Uskuteční se tradičně na náměstí Dr. E. Beneše od 18.30 hod.

„Mezi řečníky bude například Petr Palouš. Díky jeho iniciativě se v listopadu 1989 zapojilo ke stávce vyhlášené DAMU Malé divadlo v Liberci mezi prvními v celé federaci. Zároveň stanul spolu s Ladislavem Duškem v čele libereckého stávkového výboru, který tehdy sídlil v Divadle F. X. Šaldy. Je si vědom vážnosti současné situace a my jsme nesmírně rádi, že přijal naše pozvání a v úterý 28. května nás podpoří," říká za organizátory z Liberce Anna Provazníková.

Na většině míst začnou protestní shromáždění v 18.30 hodin, o půl hodiny dříve se setkají účastníci akce v sousedním Jablonci nad Nisou. A to na Mírovém náměstí v centru města, které je přímo před zdejším magistrátem.

„V některých městech jsou rozdílné časy kvůli místním akcím. Svojí účastí mohou lidé akci podpořit a dát tak najevo nesouhlas s jednáním Andreje Babiše hned v několika městech po celém Libereckém kraji (např. v Liberci, České Lípě, Jablonci nad Nisou, Turnově či Hejnicích a dalších," dodala Provazníková.

Pořadatelé z iniciativy Milion chvilek pro demokracii oznámili, že pokud se premiér neodváží vystoupit v televizní debatě a obhájit své kroky, uskuteční se v úterý 4. června další masivní demonstrace na Václavském náměstí v Praze.

Šéf hnutí Ano a premiér Andrej Babiš  protesty už měsíc ignoruje a požadavky aktivistů bagatelizuje. V době před volbami do Evropského parlamentu označil protestní shromáždění za politickou kampaň a vyzval hlavní aktéry, ať si založí vlastní stranu či hnutí a vstoupí do politiky.

Kde se dnes bude protestovat v Libereckém kraji

Liberec, Jablonec n. N., Turnov, Semily, Nový Bor, Česká Lípa, Jilemnice, Lomnice nad Popelkou, Hejnice, Lučany n. N., Krompach, Loužnice, Krásná Lípa, Paseky nad Jizerou...

Aktualizovanou mapu protestů najdete na stránkách: https://www.milionchvilek.cz/

Kdo vystoupí na hlavním setkání v Liberci

  • lékař Jan Hnízdil
  • herec Ladislav Dušek
  • David Lukáš, emeritní rektor Technické univerzity Liberec
  • herec Petr Palouš
  • seznam všech hostů najdete v události: www.facebook.com/events/371356653501687/
♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE