Záchranář, který nikdy nevypínal vysílačku. Příběh kapitána Michala Beneše, oceněného Poctou hejtmana in memoriam, oslovil tisíce lidí

Pomohl stovkám raněných a mnoha z nich zachránil život. Stát se pilotem letecké záchranné služby byl jeho životní sen, který se naplnil, ale také bohužel předčasně skončil. Letos 22. března, kdy se vydal na běžný cvičný let, se už nevrátil. Kapitán a záchranář Michal Beneš, který před několika dny obdržel in memoriam ocenění Pocta hejtmana 2019 za mimořádný přístup k záchraně lidských životů, byl podle přátel a kolegů výjimečný člověk.


Michal Beneš, oceněný in memoriam Poctou hejtmana 2019. Foto: Jan Kostík

Příběh tragické nehody, při níž letos 22. března Michal Beneš přišel o život, oslovil tisíce lidí. Stovky z nich přispěly i na sbírku pro jeho ženu Simonu a dvě malé dcery - tříletou Rozinku a o pět let starší Mařenku, kterou vyhlásili ve spolupráci s Nadačním fondem pomoci Karla Janečka jeho přátelé.

Jako kapitán vrtulníku společnosti DSA působil u Letecké záchranné služby nejen v Libereckém, Ústeckém, ale i Královéhradeckém kraji. U horské služby začal pracoval v roce 2003. Nikoliv ale jen jako záchranář, ale také vývojář IT technologií pro pátrání v terénu nebo napojení vysílaček na elektronický mapový systém. Jeho inovace dodnes používají kolegové záchranáři všech složek Integrovaného záchranného systému především při leteckých pátracích akcích. Každý den, každou hodinu a snad i každou minutu přemýšlel nad tím, jak zdokonalit a zrychlit podmínky pro záchranu osob v ohrožení. 

Michal Beneš. Foto: Jan Kostík

„Michal nikdy nevypínal služební vysílačku, protože věděl, že žádost o pomoc může přijít kdykoliv. Jako záchranář vždycky toužil mít aktuální informace, že osoba, kterou jako pilot doprovázel do nemocnice, a které pomáhal, „to dá“. Že bude žít. A pokaždé, když se dozvěděl, že konkrétní případ skončil dobře, měl v očích ten nejhezčí pohled, který jsme jako jeho kamarádi znali,“ zavzpomínal na svého kolegu během slavnostního galavečera k předávání ocenění Pocty hejtmana 2019 náčelník Horské služby Jizerské hory René Mašín, který s ním řadu let spolupracoval.

Touze stát se pilotem a pomáhat při záchraně lidských životů, předcházela dlouhá příprava a dřina. Učil se, školil, investoval čas a peníze ze svého jenom proto, aby se jednou stal respektovaným profesionálem, pro něhož bude pomoc druhým životním posláním.

Chcete nominovat osobnost na Poctu hejtmana Libereckého kraje na rok 2020? Můžete přímo ZDE.

„Málokdo z nás si jde za svým životním snem tak, jako si šel právě Míša Beneš. Čekal celé roky na to, aby se mohl stát členem Horské služby ČR. Obětoval tisíce hodin, aby se jednou mohl stát kapitánem záchranářského vrtulníku. To vše na vlastní náklady, které nikdy nepočítal. Protože to, co za to později dostal tam nahoře, ve vzduchu, to se vlastně ani přepočítávat na peníze nedá,“ popsala přístup Michala Beneše během předávání ocenění Pocta hejtmana 2019 jeho kamarádka a redaktorka Českého rozhlasu Hanka Shánělová.

Ing. Michal Beneš,

oceněný in memoriam Poctou hejtmana 2019 za mimořádný přístup k záchraně lidských životů

Pilot a letecký instruktor na vrtulníky, dobrovolný člen Horské služby ČR.

Autor dodnes využívané metodiky pro pátrání po ztracených osobách.

Věnoval se systému záchrany osob ztracených ve volném terénu. Vypracoval metodiku postupů podle souřadnic GPS, kterou dodnes využívají složky integrovaného záchranného systému. Po úspěšném získání kvalifikace pilota se stal leteckým instruktorem.

Ledos 22. března zahynul při tragické nehodě výcvikového vrtulníku.

Komerční obsah


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE