Záchranáři museli evakuovat zamořený dispečink. Během cvičení operátoři dokázali zajistit výjezdy sanitek a pomoc volajícím bez jediného zaváhání

Zajistit evakuaci a zároveň udržet v provozu tísňovou linku 155 museli dnes ráno při speciálním cvičení operátoři Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje.Test ukázal, že dispečeři dokáží i během mimořádné situace zajistit trvalý kontakt se všemi volajícími a včas a správně k nim vyslat odpovídající počet posádek a vozů. Při cvičení se dispečeři přitom za asistence policie museli co nejrychleji přesunout ze zamořeného dispečinku do záložního operačního střediska.


Cvičení záchranářů. Foto: ZZS LK

Cvičení, při nichž se zaměstnanci připravují na různé krizové situace, například zásahy u hromadných dopravních nehod, havárie autobusu, vlaku, nebo případ aktivního střelce či teroristického útoku, pořádá Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje pravidelně (ZZS LK). Tentokrát bylo cílem prověřit dovednost operátorů, kteří odbavují volající na tísňové lince 155, co nejrychlejší evakuaci osob ze zamořeného prostředí dispečinku při zachování plnohodnotného provozu a bez přerušení spojení.

„Dispečeři stále pomáhají lidem na telefonu. Během cvičení tak museli zajistit, aby s volajícími zůstali stále ve spojení. Kontaktovali tedy Policii ČR se žádostí o auta k přesunu nutného vybavení. A současně zařídili přepojení linky 155 na mobilní telefony. Za necelých 10 minut nasedali do policejních aut a v houkající koloně přejeli do prostor záložního operačního střediska v budově Policie ČR,“ popsal průběh cvičení mluvčí ZZS LK Michael Georgiev s tím, že operátoři i v takto mimořádné situaci mají neustále na uších sluchátka, přijímají hovory a na základě informací od oznamovatelů vysílají sanity po celém Libereckém kraji.

„Na nouzové pracoviště se dopravili během 15 minut a odtud pak pracovali bez počítačů, jen přes mobily a vysílačky. Vše si přitom museli zapisovat na papíry a stírací tabulky. Provoz záchranky se nezastavil ani na vteřinu,“ dodal mluvčí Georgiev.

Po necelé hodině, kdy se situaci uklidnila a operátoři si zvykli na záložní prostředí, nicméně test pokračoval.  Cvičitelé jim sice oznámili, že se mohou vrátit na základu, nicméně do toho simulovali hned několik telefonátů na linku 155, přičemž veškerá oznámení museli dispečeři vyřídit bez jediného zaváhání.

Cvičení operátorů, řidičů, zdravotnických pracovníků, leteckých týmů či spolupráce v rámci Integrovaného záchranného systému, má pokaždé zpravidla jiný scénář. Cílem je vytvořit specifické okolnosti, na něž se profesionální záchranáři nemohou předem připravit.

„Nechceme se dostat do situace, kdy by kdokoliv z našich lidí nevěděl, co má dělat. Jedna věc je samozřejmě teoretická příprava, kdy máme na papíře sepsané postupy a doporučení, druhá je věc jejich převedení do praxe. Z tohoto hlediska pro nás byla ostrá evakuace dispečinku velmi přínosná. Ověřili jsme si, že podobnou situaci jsme připraveni bez problémů zvládnout, zároveň jsme odkryli slabší místa, která můžeme doladit,“ zhodnotil cvičení ředitel ZZS LK Luděk Kramář.

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE