Zájemci o zakázky SŽDC se předem dohodli na ceně, tvrdí obžaloba. V kauze má svou roli liberecká firma Valbek

Úspěšní zájemci o dvě zakázky vypsané Správou železniční dopravní cesty se předem dohodli se svými konkurenty na ceně, jakou ve výběrovém řízení nabídnou. Tvrdí to obžaloba, kterou začne v prosinci projednávat pražský městský soud. Třem obviněným hrozí za zmanipulování tendrů až desetileté vězení, třem dalším maximálně tři roky. Obžalobě čelí i pražská projektová firma SUDOP a v kauze figuruje i liberecká firma Valbek.


Kauza se týká tendrů „Revitalizace trati Chlumec nad Cidlinou - Trutnov" a „Technicko-provozní studie - Technická řešení VRT" z roku 2015. Kritériem pro získání zakázek bylo nabídnout nejnižší cenu ze všech uchazečů. Oba tendry vyhráli společníci, mezi nimiž figurovala SUDOP. První zakázku zájemci získali s nabídkovou cenou 34,4 milionu korun bez DPH, druhou s cenou 18,8 milionu. Obžaloba tvrdí, že v obou případech byl porušen zákon o ochraně hospodářské soutěže a že v prvním navíc došlo k pokusu o poškození finančních zájmů EU, která měla projekt dotovat.

V obou tendrech figuruje bývalý obchodní ředitel SUDOP Petr Lapáček. Ohledně revitalizace trati na Trutnovsku se podle obžaloby domluvil s jednatelem liberecké firmy Valbek Lukášem Hruboněm (na snímku), že Valbek nabídne SŽDC vyšší cenu, a proto v řízení nezvítězí. Uvnitř SŽDC Lapáčkovi údajně pomáhal jeho známý, hlavní inženýr staveb Pavel Suk, který byl předsedou hodnotící komise.

Jak dnes Libereckým Zprávám potvrdil předseda představenstva a generální ředitel Valbeku Roman Lenner, firma na začátku kauzy, tedy v roce 2012, byla mezi vyšetřovanými, ale krátce nato z vyšetřování vypadla. Lukáš Hruboň nicméně je mezi obviněnými. „Z našeho pohledu je ta věc vykonstruovaná, došlo zřejmě k jakési mylné shodě okolností, o které nedokáži říci, zda byla záměrná nebo náhodná,“ míní Lenner. Na věci mu vadí, jak dlouho se táhne. „O vině, či nevině nechť rozhodne soud, ale už se tak mělo stát dávno, tohle šestileté martyrium je ubíjející,“ dodal.

Ve druhém případě se Lapáček podle státního zástupce obdobně dohodl s dvěma představiteli Výzkumného Ústavu Železničního (VÚŽ) - tehdejším generálním ředitelem Antonínem Blažkem a členem představenstva Petrem Kavánem. Poslední obžalovanou je Lapáčkova asistentka Helena Mazancová, která na šéfův pokyn údajně sama zpracovala předem domluvenou krycí nabídku VÚŽ.

Obžaloba také tvrdí, že Lapáček a jeho firma podplatili Suka ze SŽDC. Za jeho pomoc se získáním zakázky údajně poskytli celkem 100 000 korun fotbalovému klubu v Bohdíkově, kde se Suk angažoval.

Policie v kauze tendrů SŽDC původně obvinila šest lidí a tři firmy, posléze ale z firem navrhla obžalovat jen jednu. Z justiční databáze vyplývá, že hlavní líčení začne 3. prosince.                                                                                                                         (LZ, ČTK)


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE