Žalobci žádali vězení, argumentovali „zjevnou bezostyšností". Přísnější trest pro bývalého libereckého politika za ČSSD Bursu ale neprosadili

Nejvyšší státní zastupitelství neprosadilo přísnější trest pro bývalého radního Libereckého kraje za ČSSD Zdeňka Bursu. Dostal podmínku za korupci, žalobci žádali nepodmíněný trest. Nejvyšší soud dovolání odmítl, sdělil Jiří Barč, mluvčí ústeckého krajského soudu, který případ řešil jako první instance.


Foto: Liberecký kraj

Podle žalobců v kauze neexistují důvody pro mimořádné snížení trestu pod zákonnou hranici trestní sazby. V dovolání poukazovali na „zjevnou bezostyšnost", s jakou si obžalovaný řekl o provizi z veřejné zakázky. Důvody, proč Nejvyšší soud dovolání odmítl, nejsou zřejmé, odůvodnění zatím není v jeho databázi k dispozici.

V krajské radě byl Bursa v letech 2008 až 2012. Obžalobě z korupce čelil v souvislosti s veřejnou zakázkou za 19,5 milionu na zlepšení vytápění 19 krajských příspěvkových organizací, kterou získala liberecká firma jeho spolustraníka Petra Lajtkepa. Podle spisu si řekl téměř o milionový úplatek.

Klíčovým důkazem byla nahrávka, kterou při jednání s Bursou pořídil Lajtkep. Vyplynulo z ní, že výše úplatku má činit mezi mezi pěti až deseti procenty z celkové hodnoty. Bursova advokátka v minulosti žádala, aby se k nahrávce nepřihlíželo, protože byla pořízena nezákonně. Bursa žádné protiprávní jednání nepřiznal.

Bursa byl nejprve zproštěn obžaloby, po zásahu vrchního soudu si vyslechl pětiletý nepodmíněný trest. V dalším odvolacím řízení ale vrchní soud verdikt zmírnil na tři roky vězení se čtyřletým podmínečným odkladem.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE