Zámku Sychrov letos výrazně ubyli návštěvníci. Především kvůli uzavření zámeckého hotelu

Zámku Sychrov letos výrazně ubyli návštěvníci. Propad u jedné z nejnavštěvovanějších památek v Libereckém kraji je o více než 15 procent, přišlo asi o 16 000 lidí méně. Důvody jsou podle kastelána zámku Miloše Kadlece hlavně počasí a uzavření hotelu u zámku.


Sychrovský kastelán Miloš Kadlec. Foto: Jan Stránský

Méně turistů v letošní hlavní sezoně dorazilo i na zámek v Zákupech na Českolipsku, dalších šest státních hradů a zámků hlásí nárůst. Osm státních hradů a zámků v kraji v hlavní sezoně navštívilo celkem 433 509 turistů. Je to nepatrně horší výsledek než loni, kdy do konce října přišlo 434 062 lidí.

Celoročně otevřený zámek Sychrov je zvyklý mít na konci října přes 100 000 turistů, letos jich nedorazilo ani 86 000. „Zdůvodnění je jednoduché. Uzavření hotelu na Sychrově<, to byli stálí hosté. Nevyšlo počasí na velikonoční trhy a absolutní propad byl na americká auta, kdy poprvé za 20 let pršelo. A navíc nebyl letos masopust," uvedl Kadlec. Na setkání amerických automobilových veteránů bylo letos asi o 3000 až 4000 návštěvníků méně než obvykle, trhy měly propad zhruba o 2000 lidí. „Masopust to jsou další 2000 lidí a zbytek to je hotel," dodal Kadlec.

I přes propad byl zámek, který se řadí k nejvýznamnějším novogotickým stavbám v zemi, letos druhou nejnavštěvovanější památkou v kraji. Větší zájem byl jen o zříceninu hradu Trosky v Českém ráji. Na věž Babu a na vyhlídku pod věží Panna přišlo 116 948 turistů, to je nejvíc minimálně za posledních deset let. „Řekl bych, že to bylo počasím a kulturními akcemi, těch bylo letos zase poměrně dost," řekl již dříve kastelán hradu Lubomír Martínek.

Rekordní byla letošní sezona pro příhraniční hrad Grabštejn na Liberecku, který letos patřil mezi stěžejní v dlouholetém projektu památkářů. Celostátně mají památkáři každý rok věnovaný některému šlechtickému rodu, letos to byly právě Gallasové a Clam-Gallasové, kterým Grabštejn patřil. Hrad poprvé překonal hranici 20 000 návštěvníků za rok, do konce října jich bylo 21 346 a nejde o konečný počet. Hrad stejně jako další památky bude příležitostně otevřený do konce roku, hlavně o adventu.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE