Zápisy do škol v Liberci budou poprvé po letech bez změn vyhlášky

Zápisy do prvních tříd základních škol budou letos v Liberci poprvé po pěti letech beze změn spádové vyhlášky. V některých obvodech je sice podle registru obyvatel více dětí než míst ve spádové škole, náměstek primátora pro školství Ivan Langr (SLK) ale věří, že problémy nikde nenastanou. V souhrnu je míst v městských školách dostatek. Přijmout mohou až 1165 dětí a očekává se, že jich k zápisům přijde kolem 1000. V Liberci budou zápisy do škol jednotně 25. dubna.


V předchozích letech Liberec každoročně spádové obvody měnil, protože se obával, že není všem dětem schopný zajistit místo v jejich spádové škole. Letos změny dělat nebude. „Raději to riskneme, než to školám a rodičům po roce zase rozhodit a mít ulice jinak," uvedl Langr. „Vycházíme z toho, že registry obyvatel jsou natolik vadné a vykazují natolik chybná čísla, že zkrátka tolik dětí k zápisu nedorazí," dodal náměstek. V minulých letech byl podle něj rozdíl až 20 procent.

I letos pro některé spádové obvody vychází, že je v nich více dětí než míst v příslušné škole. Vliv na to má i tzv. spádová turistika, kdy rodiče přehlašují bydliště dětí, aby jim zajistili místo ve škole, kterou preferují. „V registrech se to letos projevuje zhruba ve stejných číslech jako v minulých letech. Například na ZŠ Lesní to je plus 15 dětí, přesto si myslím, že se to dá ustát," řekl náměstek.

Po loňské dobré zkušenosti i letos Liberec využije při zápisech elektronický portál, kde jsou všechny základní informace k nim. Rodiče mají navíc možnost si dopředu vyplnit a vytisknout přihlášku, kterou pak odevzdávají s dalšími dokumenty při zápisu. Výhodou portálu je také to, že si rodiče mohou zarezervovat konkrétní čas zápisu, aby ve škole nemuseli čekat ve frontě. Portál bude funkční od 8. dubna. Rodiče mohou přihlásit své dítě na jakoukoliv základní školu. Místo ale mají garantované jen ve škole, kam patří spádově.

Zápisy do prvních tříd základních škol po republice začaly tento týden. V Libereckém kraji se konají dnes v Turnově, ve čtvrtek v Jablonci nad Nisou a o den později v České Lípě.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE