Zásoby vody pro olympiádu v Liberci nestačí, pomáhají cisterny

Zásoby vody připravené pro zhruba 4000 účastníků IX. Letní olympiády dětí a mládeže v Liberci se tenčí. Kvůli vedru museli organizátoři objednat cisterny s pitnou vodou. Pomáhají také hasiči s vodní mlhou, v pondělí tak ochlazovali třeba rozpálené náměstí před libereckou radnicí při odpoledním programu. Dnes to řekl náměstek libereckého hejtmana Petr Tulpa (Starostové pro Liberecký kraj). Vysoké teploty zvyšují i úrazovost, záchranná služba odhaduje, že se počet výjezdů zvýšil až o pětinu.


„Máme pitný program, ten je na každého 1,5 litru denně, ale víme, že je to málo, zajistili jsme proto cisterny s pitnou vodou na místa, kde je nejvíc sportovců," doplnil Tulpa. „Cisterny s pitnou vodou přistavily po dohodě s organizátory Severočeské vodovody a kanalizace k atletickému stadionu v Jablonci a také v areálu libereckých vysokoškolských kolejí," řekla mluvčí vodáren Iveta Kardianová.

Meteorologové očekávají dnes teploty až 34 stupňů Celsia, ve středu může zejména v Čechách a na jihu Moravy rtuť teploměru vystoupat až ke 37 stupňům. V podhorském Libereckém kraji bývá o něco chladněji, do otevřených sportovišť se ale slunce opírá a třeba na atletickém stadionu nebo v areálu ve Vesci byly teploty vysoké.

Kvůli horku přibývá i úrazů

Meteorologové doporučují lidem v horkých dnech dodržovat pitný režim a omezit tělesnou zátěž v poledne a odpoledne. Program dětské olympiády je ale neúprosný a není možné ho posunout. „My sice můžeme přerušit některé disciplíny, ale ony jsou na sebe navázané," řekl Tulpa. Program olympiády navíc přenáší Česká televize, a tak podle něj není možné s ním moc hýbat. Nejlépe tak na tom dnes byli zřejmě plavci v libereckém bazénu a také třeba střelci v klimatizované budově krajského úřadu.

Vysoké teploty a s nimi spojená únava se podepisují i na přibývajících zdravotních problémech nejen u účastníků olympiády. „Počet pacientů na urgentním příjmu se zvýšil podle odhadů o deset až 20 procent," řekl mluvčí Krajské nemocnice Liberec Václav Řičář. Zvýšený počet výjezdů potvrzuje záchranná služba, která podle mluvčího Michaela Georgieva s organizátory spolupracuje a na některých místech má své týmy. „Zatím šlo většinou je o odřeniny a pohmožděniny a nějaké kolapsy z horka," dodal Georgiev. Tři poraněné ošetřili v Jablonci.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE