Když moderátor v liberecké areně vyslovil jméno premiéra Babiše, část lidí začala hlasitě pískat

V okamžiku, kdy pražskou Letenskou pláň zaplnily stovky tisíc lidí, aby protestovaly hlavně proti Andreji Babišovi, sám premiér přijel ve vládní limuzíně do Liberce, kde se zúčastnil zahájení Olympiády dětí a mládeže (ODM). Před vstupem do areálu Home Credit Areny se šéf vládního Hnutí ANO vyhnul kontaktu s novináři a zároveň konfrontaci s hrstkou občanů, kteří sem přišli demonstrovat pod hlavičkou spolku Million chvilek pro demokracii, aby předsedovi vlády připomněli, že i nadále požadují demisi ministryně Marie Benešové i jeho samotného. Premiér během zahajovacího ceremoniálu veřejně nevystoupil, po celou dobu zůstal ve VIP skyboxu. Když moderátor přečetl jeho jméno, někteří lidé v areně hlasitě pískali.


Foto: Tomáš Tesař

Vjezdem pro VIP hosty přijela premiérova limuzína i s doprovodem krátce před sedmnáctou hodinou. Andrej Babiš, proti němuž v ten okamžik protestovaly na Letenské pláni statisíce občanů, se neprodleně poté vydal do útrob liberecké Home Credit Areny, aniž by odpověděl na dotazy přítomných novinářů. Krátce se vyjádřil pouze štábu České televize. Na otázku, co říká demonstraci na Letné, odpověděl: „Tak to je skvělé, že máme demokracii, že lidé mohou říci svůj názor.“

Na poznámku, že mu demonstranti vyčítají, že spolu s prezidentem Zemanem vytváří prostředí arogance moci, premiér reagoval: „Nejsem arogantní, protesty akceptuji. Nemám k tomu co říct.“ Pak už ale odmítl cokoliv komentovat.

Stejně tak se premiér vyhnul i skupince protestujících ze spolku Milion chvilek pro demokracii, kteří na politika čekali před jedním ze vstupů do areálu. V rukou měli transparenty a pokřikovali hesla jako například: "Letná je i tady!"

„Chtěli jsme poklidnou formou alespoň symbolicky připomenout panu Babišovi, že jste i tady. Že by se s námi sešel, jsme rozhodně nepředpokládali. Proč s námi trvale odmítá komunikovat nevíme, do hlavy mu nevidíme. Nicméně i to o něm něco vypovídá,“ uvedla Anna Provazníková, která je jednou z regionálních organizátorek spolku Milion chvilek pro demokracii.

Foto: Tomáš Tesař

Jen několik minut poté se hlouček asi třiceti protestujících pokojně rozešel.

Později, když moderátor během zahajovacího ceremoniálu četl jména významných hostů a zmínil i to premiérovo, začali někteří lidé v areně hlasitě pískat.

Účast Andreje Babiše na zahájení Olympiády dětí a mládeže v Liberci potvrdil jeho tým dávno před oznámením velké demonstrace na Letné. Olympiáda je tradičním svátkem především pro nejmladší sportovní naděje, každoročně se koná v jiném z krajů České republiky. Zváni na její zahájení jsou podle pořadatelů vždy všichni významní představitelé politické reprezentace, včetně šéfů obou parlamentích komor, premiéra, ale i prezidenta země. Ten účast v Liberci dávno před konáním akce odmítl.

Pozvání premiéra Babiše organizátorům na sociálních sítích vyčetli někteří regionální politici.

„Jak se samovolně řeší dilemata. Chtěla jsem na Letnou, ale trochu mě mrzel a zviklával fakt, že jsem dávno předtím potvrdila účast na zahájení Dětské olympiády mládeže ve stejný čas zde v Liberci.
"Díky" zřejmě Českému olympijskému výboru, že mi dilema vyřešil - na zahájení pozval i premiéra Babiše. Zvažovat demonstraci a pak s ním skončit v jednom "VIP prostoru", to by bylo trošku absurdní. Takže Letná je jasná, a olympiádu si půjdu raději užít někam na sportoviště. Vím, že děti a naprostá většina organizátorů jsou v tom nevinně, takže budu tam, kde tato setkání nehrozí, ale naopak to bude právě o tom, o čem to má být - o sportu,“ oznámila už v sobotu večer na svém facebookovém profilu známá sportovkyně a členka hnutí Liberec otevřený lidem (LOL) Zuzana Kocumová.

Zdroj: Facebook Z. Kocumové

„Na akce, které mají celospolečenskou a celostátní působnost se představitelé státu zvou automaticky. Je to v reglementu Mezinárodního olympijského výboru. Proto organizační výbor pozval i prezidenta státu, předsedu Senátu, předsedu Parlamentu, premiéra, ministra školství, a to bez ohledu na to, jak se jmenují. Pozvat představitele státu je slušnost, nejde o politiku. A pokud někdo pozvání přijal, je třeba to respektovat. A nemusím přitom souhlasit s žádným z jmenovanych," reagoval dnes dopoledne v komentáři pod prohlášením Zuzany Kocumové radní Libereckého kraje a náměstek hejtmana pro sport Petr Tulpa (SLK).

♥ Chci podpořit Liberecké Zprávy!
Bezpečné platby pro nás zajišťuje Gopay.cz

Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE