Zdopravy.cz: V Jablonci nad Nisou stále netuší, který dopravce převezme od soboty MHD

Valná hromada Dopravního sdružení obcí Jablonecka (DSOJ) nepřinesla definitivní rozhodnutí, kdo pro město Jablonec n.N. od soboty 26. ledna zajistí městskou hromadnou dopravu. V pátek přitom vyprší smlouva mezi Dopravním podnikem měst Liberce a Jablonce n.N. (DPMLJ) a společností BusLine právě o provozování MHD v druhém největším městě Libereckého kraje.


Informoval o tom web Zdopravy.cz s tím, že DPMLJ už dříve uvedl, že nemá dostatečnou kapacitu, aby provoz pokryl v plné výši. Navrhl proto DSOJ ukončení rámcové smlouvy, případně provoz jen zhruba jedné třetiny výkonů.

Návrh na ukončení rámcové smlouvy jsme neschválili. DPMLJ v něm uvádí, že smlouva končí kvůli zajištění dopravní obslužnosti jiným dopravcem, s čímž nesouhlasíme,“ uvedl pro Zdopravy.cz Tomáš Levinský, starosta Rychnova u Jablonce nad Nisou a předseda DSOJ.

Jak dále web Zdopravy.cz uvádí, DSOJ už má na stole nabídku na zajištění provozu od společnosti BusLine, která aktuálně linky provozuje pro DPMLJ. Současně oslovila i společnosti Autobusová doprava Podbořany (ta se přihlásila do soutěže DPMLJ na tyto výkony) a Arriva, za jakých podmínek jsou ochotni dopravu převzít. Aby s nějakým dopravcem mohlo DSOJ uzavřít smlouvu bez soutěže, musí splňovat ale určité podmínky podle zákona, že jde o mimořádnou situaci. Právě o tu se nyní licituje.

Rychnovský starosta a předseda DSOJ Tomáš Levinský oznámil, že vyvine maximální úsilí k tomu, aby autobusy v sobotu vyjely.

Zítra (úterý 22. ledna) proběhne s DPMLJ klíčové jednání, chceme jasně slyšet, jak si spolupráci představují,“ řekl pro Zdopravy.cz Levinský, přičemž odmítl výtky předsedy představenstva DPMLJ Michala Zdeňka, že nedostatečně s dopravcem komunikuje a nereaguje na výzvy ke schůzce. Sám Michal Zdeněk přitom na svém tvrzení trvá.

Situace v MHD v Liberci a Jablonci nad Nisou je podle odborného webu o dopravě značně nepřehledná od dob, kdy pod liberecký dopravní podnik přešlo i zajištění MHD v Jablonci a okolí. Spolupráce měla původně skončit letos na konci roku. Loni v létě ale nečekaně BusLine, který zajišťuje část provozu v Liberci a sto procent v Jablonci, vypověděl DPMLJ smlouvu. Výpovědní lhůta končí v pátek. Už dříve tento kontrakt kritizovali zejména opoziční zastupitelé v Liberci. DPMLJ byl prakticky bez šance za půl roku najít nového dopravce, soutěž leží na antimonopolním úřadu.


Celkem
Sdílení
KOMENTÁŘE